Myśliwce F-16 z Polski będą dyżurować nad słowackim niebem. Fot. Wikipedia
Myśliwce F-16 z Polski będą dyżurować nad słowackim niebem. Fot. Wikipedia

Polska będzie patrolować słowackie niebo. I to przez około dwa lata

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Resorty obrony obu krajów doszły do porozumienia ws. patrolowania słowackiego nieba. Polskie wojsko będzie czuwać nad strefą powietrzną Słowacji do 2024 roku, gdy Bratysława otrzyma od USA myśliwce F-16.

- Polskie F-16 będą patrolowały niebo nad Słowacją - zapowiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak, który przebywał z wizytą w Bratysławie. - Z naszej strony jest czymś naturalnym, że polska para dyżurna będzie prowadziła dyżury z terytorium Polski. Co do zasady rozszerzymy zakres działania polskiej grupy dyżurnej, korzystającej z samolotów F-16 - precyzował Błaszczak.  

 

Zobacz: 

Zełenski z konferencją dla polskich mediów. "Polska i Ukraina będą razem"

Giertych triumfuje. Sąd nie zgodził się na tymczasowe aresztowanie mecenasa

Popularny bank w ogromnych tarapatach. Bankierzy mówią nawet o upadku

Minister obrony narodowej był też pytany o wymiar wsparcia z Warszawy dla Kijowa. - Możemy potwierdzić, że w sposób znaczący wspieramy Ukrainę, również militarnie. O szczegółach nie będę mówił, gdyż to są decyzje, które należy podejmować, wykonywać, a w sposób oszczędny o nich informować - dodał wicepremier.

- Nie jest to z pewnością wsparcie tylko symboliczne. Jest to rzeczywiste wsparcie dotyczące zarówno ciężkiej broni, jak i np. bezzałogowców, dronów lub specjalistycznej amunicji - określił Błaszczak. 

- Śp. prezydent Lech Kaczyński w 2008 roku w Tbilisi mówił najpierw Gruzja, potem Ukraina, a potem państwa nadbałtyckie, a potem być może Polska. A więc naszą odpowiedzią na te zagrożenia płynące ze strony rosyjskiej jest wzmacnianie naszej współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego wzmacnianie sił zbrojnych - przypomniał szef MON. 

- Otrzymałem od mojego drogiego przyjaciela potwierdzenie, że Polska jest gotowa dbać o przestrzeń powietrzną Republiki Słowackiej, kiedy Słowacja postanowi uziemić swoje MiG-29 - podkreślił obecny na wspólnej konferencji prasowej odpowiednik Błaszczaka w Słowacji, Jaroslav Nad’. Strona słowacka dodała, że Polska będzie patrolować tamtejsze niebo do 2024 roku, gdy Bratysława otrzyma myśliwce F-16. 

Czytaj też: 

Morawiecki wystosował żądanie wobec Orbana. Chodzi o Ukrainę i rosyjską inwazję

Zamknięte metro w Warszawie. Policja dostała niebezpiecznie brzmiące zgłoszenie

Rosyjscy artyści sprzeciwiają się wojnie, a potem tracą pracę


GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo