Polska powinna zawiesić płatności unijnych składek? Jakie jest zdanie Polaków

Solidarna Polska wnioskuje o zawieszenie płatności składek do Unii Europejskiej, w związku z potrzebą związaną z falą uchodźców szukających schronienia w obliczu wojny na Ukrainie (źródło: Pixabay)
Solidarna Polska wnioskuje o zawieszenie płatności składek do Unii Europejskiej, w związku z potrzebą związaną z falą uchodźców szukających schronienia w obliczu wojny na Ukrainie (źródło: Pixabay)
Z opublikowanego w sobotę sondażu SW Research dla Rzeczpospolitej wynika, że Polacy mają podzielone zdanie w kontekście propozycji Solidarnej Polski związanej z zawieszeniem płatności składek do Unii Europejskiej, jeśli ta nie przekaże Polsce środków na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

Propozycja Solidarnej Polski została pozytywnie oceniona przez 34,2 procent ankietowanych. 36,7 procent respondentów pomysł ten ocenia negatywnie, zaś 29,1 procent nie ma zdania.

Polacy podzieleni

Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz w SW Research wskazał, że "negatywny stosunek do pomysłu ugrupowania Zbigniewa Ziobry wyraża co trzecia kobieta i 4 na 10 mężczyzn".

Dodał, że "odsetek respondentów sceptycznie oceniających zawieszenie płacenia składki wzrasta wraz z wiekiem badanych (24 procent spośród osób do 24 roku życia, 43 procent wśród badanych, którzy skończyli 50 lat)".

— Wstrzymaniu opłat do Unii sprzeciwia się 2 na 5 osób posiadających wyższe wykształcenie i blisko połowa respondentów (48 procent) o dochodach przekraczających 5000 zł netto. Takiego samego zdania jest prawie co druga osoba (48 procent) z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców. Propozycję Solidarnej Polski najchętniej poparliby mieszkańcy miast liczących od 100 tys. do 199 tys. osób (48 procent) — poinformował Wróblewski.

Wniosek o zawieszenie składek do budżetu UE

Portal rp.pl przypomniał, że podczas wtorkowego posiedzenia rządu minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i minister w KPRM Michał Wójcik zgłosili wniosek, aby Rada Ministrów zawnioskowała do Komisji Europejskiej o zawieszenie składki członkowskiej Polski do budżetu UE.

Powodem tych działań są potrzeby związane z falą uchodźców szukających schronienia w Polce po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Sondaż SW Research

Badanie przeprowadziła agencja badawcza SW Research wśród użytkowników panelu online SW Panel w dniach 26-27 kwietnia 2022 roku.

Analiza objęła grupę 800 pełnoletnich internautów. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


RB


Czytaj dalej:


Obejrzyj najnowszą rozmowę Sławomira Jastrzębowskiego z Rafałem Wosiem m. in. o domniemanym kandydacie z ramienia PiS na prezydenta RP, zamieszaniu wokół kontrolerów lotu oraz o tym, czy należy znieść stawkę WIBOR.


Lubię to! Skomentuj44 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka