PAP/Radek Pietruszka
PAP/Radek Pietruszka

Dzień Flagi RP. W Warszawie trwają uroczystości, na miejscu m.in. prezydent i szef MON

Redakcja Redakcja Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Od uroczystości podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego rozpoczęły się w poniedziałek w Warszawie obchody Dnia Flagi RP, po południu będą miały też miejsce uroczystości związane z obchodzonym również tego dnia świętem Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień Flagi RP. Uroczystości w Warszawie

W uroczystości na Placu Zamkowym biorą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Zobacz galerię zdjęć:

PAP/Radek Pietruszka
PAP/Radek Pietruszka PAP/Radek Pietruszka PAP/Radek Pietruszka PAP/Radek Pietruszka PAP/Radek Pietruszka PAP/Radek Pietruszka PAP/Radek Pietruszka PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polski

"Codziennie nasze biało-czerwone barwy napełniają nas dumą, a dziś w tym szczególnym dniu wywieśmy biało-czerwone flagi na naszych domach" - powiedział prezydent w poniedziałek prezydent w nagraniu z okazji Dnia Flagi zamieszczonym w mediach społecznościowych.


Po podniesieniu flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego odbywa się przemarsz żołnierzy Wojska Polskiego i Orkiestry Wojskowej z Placu Zamkowego na Plac Piłsudskiego, gdzie odbędą się obchody Dnia Flagi RP z udziałem m.in. szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Z kolei na dziedzińcu Belwederu po południu trwa ceremonia wręczenia przez prezydenta odznaczeń państwowych działaczom polonijnym i aktów nadania obywatelstwa RP oraz wręczenie flag państwowych przedstawicielom organizacji polskiej mniejszości narodowej na Wschodzie.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku; dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

SW

Czytaj także:

Siergiej Ławrow odleciał. Porównał Wołodymyra Zełenskiego do Hitlera, jest reakcja Izraela

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z szefową Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi

Niepokojące doniesienia wywiadu - Rosja planuje atak na kolejny kraj

Ogromne manewry NATO w Polsce. Nie wolno publikować zdjęć w social mediach

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura