IBRiS: Zjednoczona Prawica nadal na czele [SONDAŻ]

CC BY 2.0 Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki Z sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tą niedziele, to wygrałaby je Zjednoczona Prawica z poparciem 35,9 proc.
CC BY 2.0 Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki Z sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tą niedziele, to wygrałaby je Zjednoczona Prawica z poparciem 35,9 proc.
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tę niedzielę, to wygrałaby je Zjednoczona Prawica z poparciem 35,9 proc. Dość wysoki spadek w sondażach odnotowała Konfederacja, a wzrost Lewica - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET.

Dwucyfrowym poparciem, oprócz obozu rządzącego, może pochwalić się Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 26,3 proc. badanych. Ugrupowania, które nie przekroczyły 10 proc. to m.in Lewica, która zdobyłaby 9 proc. głosów oraz Polska 2050 - 8,6 proc., ale one również weszłyby do Sejmu.

Duży wzrost poparcia Lewicy i kolejny wysoki spadek Konfederacji 

W porównaniu z badaniem z końca marca największy wzrost poparcia odnotowała Lewica (o 2,7 pkt. proc.); rządząca koalicja odnotowała wzrost o 1,7 pkt. proc.; Polska 2050 Szymona Hołowni - o 0,3 pkt. proc.; Koalicja Obywatelska - o 0,1 pkt. proc.

W maju PSL-Koalicja Polska może liczyć na 5,1 proc. głosów (spadek - o 0,2 pkt. proc. w porównaniu do końca marca).

Kolejna w sondażu jest Konfederacja z poparciem 5 proc. i spadkiem od poprzedniego badania o 2,8 pkt. proc.

10,1 proc. potencjalnych wyborców nie wie, na kogo oddałoby swój głos. To spadek o 1,8 pkt. proc. w stosunku do badania z końca marca.

Zadowalająca frekwencja 

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, frekwencja wyborcza wyniosłaby 53,8 proc. uprawnionych do głosowania Polaków - mniej niż w poprzedniej edycji sondażu o 3,2 pkt. proc.). 43 proc. badanych zadeklarowało, że nie poszłoby do wyborów - więcej o 2,8 pkt. proc.; niezdecydowanych, czy wziąć udział, czy nie, jest 3,2 proc. badanych - w stosunku do końca marca więcej o 0,4 pkt. proc.

Sondaż IBRiS na zlecenie Radia ZET przeprowadzono 4 maja roku metodą telefoniczną CATI na próbie 1100 osób. Wyniki porównano z badaniem IBRiS na zlecenie Radia ZET z 30-31 marca.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka