Tusk i Hartwich chcą pomóc niepełnosprawnym. Awantura przed Sejmem

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk (P), posłanka KO Iwona Hartwich (C) oraz Jakub Hartwich (L). Fot. PAP/Leszek Szymański
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk (P), posłanka KO Iwona Hartwich (C) oraz Jakub Hartwich (L). Fot. PAP/Leszek Szymański
Grupa osób z niepełnosprawnościami, przy wsparciu polityków KO, przygotowała obywatelski projekt ustawy, który zakłada podniesienie renty socjalnej do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 3010 zł brutto. Inicjatorów ustawy wsparł w czwartek lider PO Donald Tusk.

Hartwich walczy o osoby z niepełnosprawnością

Jedną z inicjatorek obywatelskiego projektu jest posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Hartwich, matka niepełnosprawnego Jakuba Hartwicha. Oboje w 2018 roku wzięli udział w 40-dniowym proteście w Sejmie, podczas którego domagali się podniesienia świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami.

Polecamy:

TVP z dużym zyskiem w 2021 roku. Wzrosły też wynagrodzenia

Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i komisarz UE otworzyli GIPL - nowe połączenie gazowe

W czwartek wraz z pozostałymi inicjatorami projektu zorganizowali przed Sejmem konferencję prasową, gdzie przedstawili jego założenia. Towarzyszył im lider PO Donald Tusk.

Tusk wspiera opiekunów osób z niepełnosprawnością

Szef Platformy przypomniał, że 5 maja to Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. – Drożyzna, inflacja to coś, co odczuwamy wszyscy bez wyjątku, ale dla tych, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi za dzisiejszą rentę socjalną, inflacja jest czymś zabójczym. Drożyzna na poziomie kilkunastu procent przy tak niskich świadczeniach, jakie mają dzisiaj, jest czymś co może doprowadzić do rozpaczy i de facto uniemożliwić realną opiekę nad niepełnosprawnymi – przekonywał Tusk.

Zwrócił przy okazji uwagę na „mizerne” wynagrodzenia pracowników systemu opieki społecznej. – Niech ten dzień będzie dniem opamiętania dla władzy i niech wreszcie władza zrozumie, że inflacja, dokuczliwa dla wszystkich, może zabijać tych najsłabszych, dla tych najsłabszych może być nie do przeżycia – podkreślił lider PO.

Minister Maląg odpowiada Tuskowi

Priorytetem rządu jest wspieranie rodzin, osób potrzebujących, seniorów i niepełnosprawnych - zapewniła w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Ze zdziwieniem słucham wypowiedzi Donalda Tuska – stwierdziła szefowa MRiPS.

Minister Maląg akcentowała podczas konferencji w Warszawie, że priorytetem działań rządu jest m.in. wspieranie rodzin i osób potrzebujących. Wskazywała w tym kontekście np. na programy: "Rodzina 500 plus", "Dobry Start” i "Mama 4+" i świadczenie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Zwracała uwagę na działania podejmowane wobec seniorów, w tym obniżenie wieku emerytalnego oraz wzrost wysokości rent i emerytur.

– Przez cały czas, od początku, od 2015 r., gdy PiS objęło rządy, troszczymy się o osoby niepełnosprawne. (…) Dlatego ze zdziwieniem słucham wypowiedzi pana Donalda Tuska, bo w czasie, gdy miał realny wpływ na sprawowanie władzy, nakłady na niepełnosprawnych były iluzoryczne – stwierdziła.

Maląg: Liczby mówią same za siebie

– Liczby mówią same za siebie. Rok 2015 ponad 15 mld zł na wszystkie nakłady na rzecz osób niepełnosprawnych. Dziś w 2022 r. jest to 37 mld zł. To jest wzrost o ponad 140 proc” – zaznaczyła. – Najważniejsze jest utworzenie kompleksowej polityki, systematycznej – podkreślała.

Minister Maląg zaznaczyła, że rząd PiS przeznaczył znaczne środki na programy dla osób niepełnosprawnych.


W ramach Funduszu Solidarnościowego to opieka wytchnieniowa – kolejny bardzo ważny program potrzebny dla rodzin, które opiekują się swoimi ukochanymi osobami niepełnosprawnymi


– przypomniała. Poinformowała, że w 2022 r. rząd przeznaczył na ten program 210 mln zł.

Dodała, że kolejnym programem dla osób niepełnosprawnych jest program centrów opiekuńczo-mieszkalnych. "To program dla samorządów, które chcą takie centra w swoich gminach budować. Na ten program mamy w swoim budżecie przeznaczonych 390 mln zł na lata 2021-2024" – przypomniała.

Według Maląg ważnym programem dla osób niepełnosprawnych jest dodatkowe 500 zł, które te osoby otrzymują jako wsparcie. "Na styczeń tego roku świadczeniem uzupełniającym, czyli tzw. 500 zł dla osób o niesamodzielnej egzystencji, było objętych 770 tys. osób. Środki, które na ten cel zostały wydatkowane to ponad 7,5 mld zł" – mówiła.

Przypomniała, że za rządów PiS powstał program "Za życiem", którego budżet został zwiększony z 3,1 mld zł w latach 2027-2021 do 6 mld zł w latach 2022-2026. "Dzięki systemowym, kompleksowym działaniom staramy się zmieniać los osób niepełnosprawnych" – podkreśliła Maląg.

Zastrzegła, że w ramach programu "Samodzielność – Aktywność – Mobilność" w latach 2022-2024 rząd przeznaczy miliard złotych na zadania i programy związane z mieszkalnictwem dla osób niepełnosprawnych.

„Godniejsze życie dla OzN”

Iwona Hartwich poinformowała o powstaniu inicjatywy ustawodawczej, której celem jest podniesienie renty socjalnej, która obecnie wynosi 1217 zł, do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (3010 zł brutto). Autorzy projektu zebrali już ok. 3,5 tysiąca podpisów, które jeszcze w czwartek planują złożyć w Sejmie wraz z zawiadomieniem o powstaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej. Po zarejestrowaniu komitetu przez marszałek Sejmu będą mogli kontynuować zbiórkę wymaganych minimum 100 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem, by móc go złożyć.

Lubię to! Skomentuj103 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka