TVP z dużym zyskiem w 2021 roku. Wzrosły też wynagrodzenia

Telewizja Polska zanotowała zysk rzędu 3,89 mln złotych. Spółka zwiekszyła też wynagrodzenia. Wzrosły także jej koszta działalności. (źródło: Flickr / TV6 News)
Telewizja Polska zanotowała zysk rzędu 3,89 mln złotych. Spółka zwiekszyła też wynagrodzenia. Wzrosły także jej koszta działalności. (źródło: Flickr / TV6 News)
Według informacji podanych przez portal Wirtualnemedia.pl, który dotarł do sprawozdania za 2021 rok przekazanego Radzie Mediów Narodowych, TVP rok 2021 zakończyło z zyskiem w wysokości 3,89 mln zł. Przychody ze środków publicznych wyniosły 2,042 mld zł.

Każdego roku spółki publicznej radiofonii i telewizji zobowiązane są do przekazania Radzie Mediów Narodowych informacji dotyczących ich przychodów. Z informacji przekazanych RMN przez TVP wynika, że Telewizja Polska uzyskała 330 mln zł z abonamentu i 1,711 mld zł jako rekompensatę z budżetu, z tytułu utraconych wpływów abonamentowych.

W roku 2020 TVP uzyskała przychody ze środków publicznych w wysokości 2,043 mld zł, w tym 331 mln zł z abonamentu i 1,712 mld z rekompensaty budżetu.

Sponsoring i reklamy

Z tytułu sponsoringu i reklam TVP zanotowała 884 mln zł. To wynik wyższy o 9,6 procent w stosunku do roku ubiegłego. Poprawa wyników z reklamy związana jest z transmisją dużych wydarzeń sportowych oraz większą liczbą reklamodawców, którzy zwiększyli budżet na kampanie reklamowe po trudnych latach związanych z pandemią.

Koszty działalności

Koszty działalności wyniosły 3,35 mld zł. To wzrost o 18,96 procent w stosunku do roku ubiegłego. Telewizja Polska planowała wzrost kosztów i związanymi z tym stratami na koniec 2021 roku. Zarząd tłumaczył, że ma to związek z kumulacją dużych wydarzeń sportowych oraz uruchomieniem nowych kanałów.

Pomimo wzrostu kosztów, TVP zaoszczędziła m. in. na usługach zewnętrznych firm oraz wydała o 110 mln zł mniej niż zakładała.

Zwiększone wynagrodzenia

Na koniec grudnia 2021 roku, spółka zatrudniała 2888 osób. To o 21 osób więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dziennikarze stanowili grupę 299 osób. Dyrektorzy i wicedyrektorzy – łącznie, 99 osób. Wzrost zatrudnienia w stosunku do roku 2020 był nieznaczny. Wyniósł odpowiednio: o 5 osób więcej wśród dziennikarzy i o 7 osób więcej w drugiej grupie.

W 2020 roku wynagrodzenie członków zarządu wyniosło łącznie 2,174 mln zł. W 2021, dwóch członków zarządu (Jacek Kurski i Mateusz Matyszkowicz) otrzymali 1,597 mln zł, co stanowiło spadek o 25,64 procent w stosunku do roku poprzedniego.

Po zeszłorocznym oświadczeniu Telewizja Polska tłumaczyła się z przyznania nagród pracownikom.

— Biorąc pod uwagę wyłącznie tę cześć wyniku finansowego, która powstała całkowicie niezależnie od efektu covidowego, zarząd skierował do Walnego Zgromadzenia wniosek, aby ta niewielka zysku za 2020 r, w wysokości 9 mln zł, została przeznaczona na nagrody z zysku dla pracowników Telewizji Polskiej. Wysokość tej kwoty odnosi się wyłącznie do tej części zysku, która została wypracowana na poziomie planowanym, podczas gdy zysk całkowity, powiększony o ,,zysk covidowy", okazał się znacznie większy. Ostateczną decyzję wobec tej propozycji, w najbliższych miesiącach, podejmie Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy TVP — tłumaczyła telewizja. W tym roku spółka nie przewidziała nagród z zysku.


RB


Czytaj dalej:


  • Obejrzyj: Marek Magierowski, czarnym koniem wyborów prezydenckich?


Lubię to! Skomentuj45 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura