Koniec ze stanem epidemii COVID-19. Niedzielski wprowadza nowy stan

Minister zdrowia poinformował w piątek, że stan epidemii zostaje przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Minister zdrowia poinformował w piątek, że stan epidemii zostaje przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że stan epidemii zostaje przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. Nastąpi to 16 maja.

Wrzesień będzie testem

- To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko – mówiąc symbolicznie – przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku – powiedział szef MZ.

Minister zwrócił uwagę, że w konsekwencji tego część rozwiązań, które były zastosowane jako zdalne posiedzenia, również zdalne posiedzenia Sejmu czy komisji sejmowych, "w tej chwili nie będą się w tym trybie odbywały".

- Wrzesień będzie testem, w jakim miejscu jesteśmy z epidemią COVID-19. Dlatego co najmniej do tego czasu będziemy utrzymywać stan zagrożenia epidemicznego – dodał Niedzielski


"Symboliczne pomarańczowe światło"

- Sytuacja, z którą będziemy mieli do czynienia – mówię tu o stanie zagrożenia epidemicznego – z jednej strony pozwala utrzymać pewnego rodzaju gotowość legislacyjną do wprowadzania różnych rozwiązań, z którymi mieliśmy do czynienia podczas stanu epidemicznego, ale jednocześnie wysyłamy bardzo ważny sygnał, który mówi, że sytuacja i nasza ocena ryzyka w tej sytuacji jest zdecydowanie lepsza – powiedział Niedzielski.

- Ale cały czas będziemy uczulali i będziemy mówili o tym, że to jest takie symboliczne pomarańczowe światło, które mówi o tym, że możemy mieć do czynienia z odwróceniem tendencji. I będę zawsze powtarzał, że prawdziwym testem, w jakim miejscu jesteśmy z epidemią, będzie wrzesień, kiedy spodziewać się można w wyniku powrotu do szkół, do pracy, zwiększonej transmisji i też pewnej sezonowości, którą do tej pory obserwowaliśmy – zaznaczył minister zdrowia.

- Dlatego ten stan zagrożenia będziemy co najmniej do tego okresu wrześniowego utrzymywa  – zapowiedział Niedzielski.

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

MP

Czytaj dalej:

Obejrzyj: Marek Magierowski, czarnym koniem wyborów prezydenckich?


Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości