Stało się, prezydent podpisał. Nowe święto narodowe w Polsce

Przez prezydenta Andrzeja Dude został skierowany projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Przez prezydenta Andrzeja Dude został skierowany projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Andrzej Duda skierował projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Święto miałoby odbyć się jeszcze w tym roku.

Dla upamiętnienia zrywu narodowego - trzech powstań w latach 1919–1921 i złożenie hołdu jego bohaterskim uczestnikom do Sejmu skierowano wniosek o ustanowieniu 20 czerwca świętem państwowym. 

Jeszcze w tym roku będziemy obchodzić Dzień Powstań Śląskich

Z prośbą do prezydenta o ustanowieniu 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich zwrócił się Sejmik Województwa Mazowieckiego oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Polski Śląsk.

Według Andrzeja Dudy jest to bardzo ważny moment w historii Rzeczpospolitej.

– To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej – ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej – tłumaczył swoją decyzję prezydent. 

Ustawa ma wejść w życie kolejnego dnia po jej wcześniejszym ogłoszeniu. 

- Tak wskazany termin vacatio legis, nie narusza zasady demokratycznego państwa prawnego i stworzy możliwość uczczenia po raz pierwszy Narodowego Dnia Powstań Śląskich już w 2022 r. – możemy przeczytać w uzasadnieniu ustawy. 

MP 

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj42 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura