Rosjanie planują swoje święto w Warszawie. Trzaskowski nie ma wyjścia

Na stronie Ambasady Rosji w Polsce pojawiła się informacje o obchodach Dnia Zwycięstwa, które odbędą się w Warszawie 9 maja. Źródło: PAP/EPA EPA/MAXIM SHIPENKOV
Na stronie Ambasady Rosji w Polsce pojawiła się informacje o obchodach Dnia Zwycięstwa, które odbędą się w Warszawie 9 maja. Źródło: PAP/EPA EPA/MAXIM SHIPENKOV
Na stronie Ambasady Rosji w Polsce pojawiła się informacje o obchodach Dnia Zwycięstwa, które odbędą się w Warszawie 9 maja. Na cmentarzu przy ul. Żwirki i Wigury odbędzie się ceremonia złożenia wieńców i kwiatów.

"Z okazji 77. rocznicy Zwycięstwa narodu radzieckiego w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945 w dniu 9 maja br. o godz. 12.00 w Warszawie odbędzie się ceremonia złożenia wieńców i kwiatów na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury, w ramach której zostanie przeprowadzona akcja «Nieśmiertelny Pułk». Zaprasza się uczestników dorosłych, zbiórka jest o godz. 11.30" – możemy przeczytać na oficjalnie stronie Ambasady Rosji w Polsce.

Ratusz w Warszawie ma związane ręce 

Rzeczniczka prasowa Warszawy Monika Beuth-Lutyk powiedziała w rozmowie z Onetem, że pismo od MSZ o wydarzeniu wpłynęło do stołecznego ratusza. Oznacza to, że rosyjska ambasada musiał wcześniej poinformować ministerstwo. Miasto jedynie co mogło w tej sprawie zrobić, to zawiadomić Komendę Stołeczną Policji, by mieli świadomość, że takie wydarzenie się odbywa. 

Beuth-Lutyk podkreśliła, że ratusz "nie może formalnie zabronić nikomu składania wieńców na cmentarzu czy zorganizowania tam jakiegoś spotkania". Tym bardziej, że jest to teren ogólnodostępny. 

Do sytuacja na swoim Twitterze odniósł się również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który poinformował, że nie ma jego zgody, aby państwo agresora mogło organizować jakiekolwiek uroczystości w stolicy. Wystosował on również odpowiedni list do ministra spraw zagranicznych Polski Zbigniewa Raua. 

"Ambasada Rosji chce uczcić 9 maja w Warszawie i zwróciła się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o wsparcie. Stanowczo się temu sprzeciwiam. Żadna polska instytucja publiczna nie powinna do tej inicjatywy przyłożyć ręki. Więcej - powinno się jej zakazać. Nie ma mojej zgody na święto agresora w Warszawie" – napisał.


Zły czas i miejsce 

Po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję w wielu krajach na całym świecie wylała się fala krytyki wobec Federacji Rosyjskiej. W Warszawie przed budynkiem Ambasady Rosji są organizowane wszelkiego rodzaju protesty. Ostatnio w połowie kwietnia ludzie przynieśli wiele zużytych sprzętów elektrycznych czy też sedesów. Był to symboliczny protest przeciwko grabieży domów, których dopuszczają się Rosjanie podczas ataku na Ukrainie.  

W Rosji 9 maja to jedno z ważniejszych świąt. Dzień Zwycięstwa upamiętnia triumf tego kraju nad nazistowskimi Niemcami w 1945 roku. Ważną częścią tego święta jest defilada wojskowa, która odbywa się na Placu Czerwonym w Moskwie. 

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj110 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura