Są nowe wiadomości z Mariupola. Co z ewakuacją cywilów?

Ewakuacja cywilów z Mariupola. Fot. PAP/EPA
Ewakuacja cywilów z Mariupola. Fot. PAP/EPA
Ukrainie udało się ewakuować z zakładów Azowstal kobiety, dzieci i seniorów - przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na Telegramie. Była to ważna część operacji uratowania cywilów, znajdujących się pod ostrzałem ze strony Rosjan.

Od czterech dni trwa wytężony atak rosyjski na zakłady hutnicze Azowstal, gdzie - obok pułku Azow - chronili się bezbronni cywile. 

- Zarządzenie Prezydenta zostało zrealizowane: wszystkie kobiety, dzieci i osoby w podeszłym wieku z Azowstalu ewakuowano. Ta część operacji humanitarnej w Mariupolu została zakończona - napisała w mediach społecznościowych Iryna Wereszczuk, która nadzorowała ewakuację obywateli z miasta. 

 

To duży sukces strony ukraińskiej, tym bardziej, że Rosjanie nawet w czasie misji humanitarnej nie zaprzestali wystrzałów w stronę Azowstalu. Wczoraj Azow opublikował przerażające nagranie z ataku okupanta na konwój humanitarny. 

 

Łącznie udało się wydostać ponad 500 obywateli Ukrainy z Azowstalu, Mariupola i okolic. Ewakuacja trwała od tygodnia, Rosjanie starają się zlikwidować Azow i przejąć portowe miasto od 2 marca. Niestety, dziś agresor zabił 3 obrońców Mariupola i 6 ranił, wykorzystując transport cywilów. 


Czytaj: 

Luksusowy jacht zarekwirowany we włoskim porcie. "Należał do Putina"

Wściekłość Rosjan w Kaliningradzie. Domagają się otwarcia granic z Polską i Litwą

Rosja chwali się, że zniszczyła dostawy NATO i z Europy. Ostrzelała to miejsce


GW

Lubię to! Skomentuj28 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka