Mariupol jest pogrążony w walkach. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT
Mariupol jest pogrążony w walkach. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Co z odblokowaniem Mariupola? Prezydent Zełenski o najnowszych ustaleniach

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Odblokowanie miasta drogą wojskową jest dzisiaj niemożliwe – powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy, cytowany przez agencję Ukrinform.

Jak przekazuje agencja, Zełenski powiedział podczas konferencji prasowej z premierem Kanady Justinem Trudeau, że Ukraina nie ma takiego ciężkiego uzbrojenia, by odblokować miasto drogą wojskową.

Zełenski: odblokowanie Mariupola drogą wojskową jest obecnie niemożliwe

„To nie są oceny, takie są wnioski dowództwa naszej armii” – podkreślił.

Mariupol nad Morzem Azowskim, oblężony przez wojska rosyjskie praktycznie od pierwszych dni wojny, został zniszczony przez nieustanne ostrzały i bombardowania. Władze ukraińskie oceniają, że Rosjanie mogli tam zabić ponad 20 tys. cywilów, łamiąc wszelkie zasady prowadzenia wojny i dopuszczając się zbrodni wojennych na ogromną skalę.

Zełenski podkreślił, że w ostatnich dniach udało się przeprowadzić ewakuację cywilów z terytorium zakładów Azowstal, które są ostatnim przyczółkiem ukraińskiej obrony, ale Rosjanie „nie chcą wypuścić ukraińskich wojskowych”.

„Rosja wymienia wojskowych tylko wówczas, gdy są oni jeńcami – na swoich jeńców. Taką mamy odpowiedź od Federacji Rosyjskiej, innych odpowiedzi nie ma” – powiedział Zełenski.

W niedzielę żołnierze pułku Azow, który wciąż broni się w Azowstalu, atakowanym przez siły rosyjskie, ponownie zaapelowali do władz ukraińskich i społeczności międzynarodowej o bardziej zdecydowane działania w związku z sytuacją w Mariupolu, w tym na rzecz ewakuacji kontrolowanego praktycznie całkowicie i otoczonego przez siły rosyjskie miasta pozostających tam cywilów. Apelowali też o zaangażowanie „siły trzeciej”, by przeprowadzić „ekstrakcję” ukraińskich obrońców i rannych żołnierzy.

Wojskowi ponownie oświadczyli, że nie zamierzają się poddać, chociaż mają świadomość, że najpewniej zginą.

SW

Czytaj dalej:Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj13 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka