Rosja użyła specjalnej, zakazanej broni. Pentagon potwierdza

Wysoki rangą urzędnik pentagonu potwierdził, że Rosja użyła prawdopodobnie między 10 a 12 pocisków hipersonicznych. Źródło: PAP/Alena Solomonova
Wysoki rangą urzędnik pentagonu potwierdził, że Rosja użyła prawdopodobnie między 10 a 12 pocisków hipersonicznych. Źródło: PAP/Alena Solomonova
Wysoki rangą urzędnik Pentagonu potwierdził, że Rosja użyła prawdopodobnie między 10 a 12 pocisków hipersonicznych - to broń zakazana. Dodał również, że nie ma informacji, czy broń został użyta w ostatnim ataku na Odessę.

"Oczywiście widzieliśmy jak (Rosjanie) używali broni hipersonicznej w przeszłości i uderzali nią w budynki, ale nic nie wskazuje na to, by ten rodzaj uzbrojenia został użyty w Odessie" - powiedział przedstawiciel Pentagonu.

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe przekazało w poniedziałek, że Rosjanie wystrzelili trzy rakiety Kindżał na cele w Odessie, raniąc dwie osoby i niszcząc obiekty turystycznej infrastruktury.

Broń nie do wykrycia 

Rosja informowała w połowie marca o wystrzeleniu na cele na Ukrainie rakiet hipersonicznych Kindżał. Było to pierwsze użycie tego rodzaju broni w bojach. USA potwierdziły później, że Rosja przeprowadziła na Ukrainie kilka ataków tego typu uzbrojeniem.

Pociski hipersoniczne poruszają się z prędkością kilka razy większą niż prędkość dźwięku, są w stanie manewrować i są trudne do wykrycia przez systemy obrony przeciwlotniczej. Oprócz Rosji broń hipersoniczną rozwijają USA i Chiny.

Rząd amerykański w oficjalnych przekazach bagatelizował użycie przez Rosję na Ukrainie pocisków Kindżał, zaznaczając, że jest to tylko odpalana z samolotów wersja rakiety balistycznej krótkiego zasięgu Iskander - przypomina stacja CNN.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka