Kaczyński mobilizował swoich żołnierzy. Ale to nie wszystko, będą zmiany w PiS

W środę odbyło się wyjątkowe posiedzenie klubu PiS. fot. Piotr Drabik, Flickr, CC BY 2.0
W środę odbyło się wyjątkowe posiedzenie klubu PiS. fot. Piotr Drabik, Flickr, CC BY 2.0
Prezes Jarosław Kaczyński wzywał parlamentarzystów do mobilizacji i zapowiedział dalsze zmiany wewnątrz struktur PiS; poinformował też, że od czerwca działacze mają ruszyć w teren z ofensywą – wynika z informacji PAP ze źródeł w klubie PiS.

Kaczyński ma plan. Zmiany w strukturze partii i ofensywa wyborcza

W środę wieczorem w Warszawie zebrał się Klub Parlamentarny PiS, podczas którego lider partii Jarosław Kaczyński miał mobilizować parlamentarzystów oraz przedstawić plany ugrupowania. "Prezes akcentował konieczność mobilizacji i zapowiedział, że od czerwca działacze mają ruszyć w teren z ofensywą. Spotkania z wyborcami mają się odbyć w każdym z powiatów" – mówił PAP jeden z uczestników spotkania.

Kaczyński – jak relacjonowało źródło – ma też od czerwca mocniej skoncentrować się na działalności partyjnej.

Ponadto Kaczyński zapowiedział dalsze zmiany w strukturze PiS. "Dzisiaj struktura partyjna odpowiada okręgom wyborczym do Sejmu. Założenie jest takie, by po zmianie odpowiadała ona okręgom senackim, czyli by było ich 100. Po zmianach szefowie okręgów mieliby zakaz łączenia funkcji partyjnych z ministerialnymi" – przekazał PAP jeden z parlamentarzystów klubu.

Wcześniej obradowało kierownictwo ugrupowania. Jednym z gości posiedzenia klubu był szef NBP Adam Glapiński, którego kandydatura na drugą kadencję ma być głosowana w Sejmie w czwartek.

Czerwińska (PiS) : na posiedzeniu klubu - kwestie organizacyjne partii i omówienie sytuacji ekonomicznej

"Rozmawialiśmy o kwestiach wewnątrzorganizacyjnych partii, a także omawialiśmy sytuację ekonomiczną, wskaźniki makroekonomiczne i to wszystko, co jest związane z polityką Narodowego Banku Polskiego" - powiedziała po zakończeniu posiedzenia rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Z kolei szef klubu PiS Ryszard Terlecki dodał, że na wcześniejszym prezydium Komitetu Politycznego PiS "zostały rekomendowane pewne decyzje dotyczące partii, funkcjonowania partii, które w przyszłym tygodniu zostaną przedstawione komitetowi politycznemu". Pytamy czy może przedstawić jakieś szczegóły, zaprzeczył.

Dopytywany, czy obecny szef NBP Adam Glapiński przedstawił plan na kolejna kadencję, zaprzeczył. "Mówił tylko jak wygląda dziś sytuacja i gotów był odpowiadać na pytania, tych pytań nie było wiele" - powiedział.

Na pytanie, kiedy Sejm zajmie się projektem dot. Izby Dyscyplinarnej, Terlecki odpowiedział: "Jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłym tygodniu będzie nie tyle dodatkowe posiedzenie Sejmu, tylko (obecnie trwające - PAP) posiedzenie zostanie przerwane i dokończone za tydzień".

Relacje z Solidarną Polską bez zmian

Na pytanie jak się układają stosunki z Solidarną Polską, Czerwińska odpowiedziała, że "relacje z koalicjantem nie uległy zmianie, są bardzo konkretne, systematyczne" i - jej zdaniem - "będą bardzo efektywne". "Wbrew spekulacjom medialnym nie było to kwestią dziś poruszaną" - zaznaczyła.

Dopytywana czy była podczas posiedzenia klubu szansa na rozmowę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, Czerwińska zaprzeczyła.

Pytana, czy Adam Glapiński może liczyć na pełne poparcie klubu PiS, Czerwińska powiedziała, że jest przekonana, że tak. "Uważam, że jest bardzo dobrym kandydatem i myślę, że nikt - z naszego klubu, zarówno członków PiS jak i koalicjantów - nie ma co do tego wątpliwości i zostanie wybrany" - powiedziała rzeczniczka PiS.

Obecnie spór na linii PiS – Solidarna Polska dotyczy zmian dotyczących Sądu Najwyższego. W Sejmie trwają prace nad dwoma projektami dotyczącymi zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym - prezydenta i posłów PiS, ale to projekt Andrzeja Dudy został uznany za wiodący. Uwagi do projektu ma jednak Solidarna Polska. Podczas środowych obrad sejmowa komisja sprawiedliwości nie poparła pakietu poprawek zgłoszonych przez Solidarną Polskę. W poprawkach chodziło m.in. o wykreślenie "testu niezawisłości sędziego".

Propozycja prezydenta zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN; sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej, która będzie się składała z 11 sędziów wybieranych spośród wszystkich sędziów SN na pięcioletnią kadencję. W projekcie zaproponowana została instytucja określana mianem "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", dająca każdemu obywatelowi - jak wskazywał prezydent - prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd.

Zmiany dotyczące przede wszystkim Izby Dyscyplinarnej SN są elementem oczekiwanym przez Komisję Europejską w negocjacjach w sprawie uruchomienia środków dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy, które mają być wydatkowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Czytaj dalej:

MP

Lubię to! Skomentuj52 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka