Totalna klęska rosyjskiej ofensywy na północ od Charkowa [ZDJĘCIA]

Widok z góry na zniszczone czołgi, fot. Ukraińskie Ministerstwo Obrony
Widok z góry na zniszczone czołgi, fot. Ukraińskie Ministerstwo Obrony
Siły ukraińskie dotarły do granicy państwowej z Rosją i zniszczyły most pontonowy na rzece Siwerskij Doniec, powodując duże straty w pojazdach. 17. Brygada Czołgów Ukrainy zniszczyła tam kilka czołgów i kilkanaście BMP. W tym jednym uderzeniu Ukraińcy usunęli z pola walki jedną z około 99 rosyjskich batalionowych grup taktycznych na Ukrainie.

To wielka porażka sił rosyjskich

Większa część batalionu armii rosyjskiej - około 50 pojazdów i do tysiąca żołnierzy - próbowała w ostatnich dniach przeprawić się przez most pontonowy przecinający rzekę Siwerskij Doniec, płynącą z zachodu na wschód między separatystycznymi prowincjami Donieck i Ługańsk we wschodniej Ukrainie.

To ważna strategicznie przeprawa. Gdyby siły rosyjskie przedarły się przez rzekę, wojska ukraińskie w rejonie Ługańska byłyby poważnie zagrożone, tymczasem to Ukraińcy przeszli do ofensywy i odnieśli sukces.

Ukraińska artyleria dopadła je na brzegu rzeki - i zniszczyła. Szybkie zniszczenie około trzech tuzinów czołgów i innych pojazdów opancerzonych, a także samego mostu, podkreśla pogłębiające się problemy Rosji, której wojska próbują - i nie udaje im się - osiągnąć znaczące korzyści w regionie Donbasu we wschodniej Ukrainie - komentuje Forbes.


Nowiny z Ukrainy:

Rosyjscy żołnierze strzelają w plecy cywilom [WIDEO]

Tajne dokumenty Kremla w rękach Ukrainy. Poznaliśmy prawdziwe plany Rosji

Polski sprzęt jest niezawodny. Rosyjski śmigłowiec nie miał szans

Trudno policzyć straty

"Naliczyliśmy 6 x czołgi MBT serii T-72B, 14 x BMP-1/2, 7 x MT-LB, holownik i ponad 5 innych pojazdów pancernych zniszczonych/porzuconych/uszkodzonych. Uwaga: dokładna identyfikacja jest bardzo trudna" - czytamy na Twitterze.

Nie wiadomo, ilu Rosjan zginęło lub zostało rannych.

W następstwie porażki miejscowe siły rosyjskie trzymają się swojej strony rzeki, "próbując zająć pozycje na prawym brzegu", jak podaje sztab generalny w Kijowie. Katastrofalna przeprawa przez rzekę nastąpiła w momencie, gdy siły rosyjskie wycofują się również z Charkowa, położonego dalej na północ.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje nowe dane

Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 12 maja to według ukraińskich danych: około 26,6 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 1195 czołgów, 2873 bojowe pojazdy opancerzone, 534 systemy artyleryjskie, 195 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 87 systemów obrony przeciwlotniczej, 199 samolotów, 161 śmigłowców, 2019 pojazdów kołowych i cystern, 13 jednostek pływających, 398 bezzałogowców i 94 pociski manewrujące.

Największe straty - według ukraińskiego dowództwa - Rosjanie ponieśli na kierunku Kurachowe (około 18 tys. miasto na zachód od Doniecka).

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka