Ławrow twierdzi, że Zachód wypowiedział Rosji "totalną wojnę hybrydową"

Rosja ma nowych partnerów w obliczu "totalnej wojny hybrydowej" Zachodu - oświadczył Siergiej Ławrowfot. PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN MINISTRY PRESS SERVICE
Rosja ma nowych partnerów w obliczu "totalnej wojny hybrydowej" Zachodu - oświadczył Siergiej Ławrowfot. PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN MINISTRY PRESS SERVICE
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w sobotę, że Moskwa jest celem "totalnej wojny hybrydowej" ze strony Zachodu, ale przetrwa sankcje, nawiązując głębsze partnerstwo z Chinami, Indiami i innymi krajami.

Ławrow uważa Rosję jako cel, a nie sprawcę agresji

W przemówieniu wygłoszonym w 80. dniu od inwazji Rosji na Ukrainę Ławrow zwrócił uwagę na szereg sankcji nałożonych przez Zachód, które mają na celu przedstawienie Rosji jako celu, a nie sprawcy agresji.

- Kolektywny Zachód wypowiedział nam totalną wojnę hybrydową i trudno przewidzieć, jak długo to wszystko potrwa, ale jasne jest, że konsekwencje odczują wszyscy, bez wyjątku - powiedział.

- Zrobiliśmy wszystko, aby uniknąć bezpośredniego starcia - ale teraz, gdy wyzwanie zostało rzucone, oczywiście je przyjmujemy. Sankcje nie są nam obce: prawie zawsze były obecne w takiej czy innej formie - dodał.

Moskwa buduje partnerstwo z innymi krajami

W swoim wystąpieniu Ławrow przedstawił strategię, na której Moskwa opiera swoje nadzieje, próbując złagodzić uderzenie w swoją gospodarkę i zbudować nowe rynki zbytu w innych krajach.

Dodał, że wysiłki Zachodu zmierzające do izolacji Rosji są skazane na niepowodzenie. Stosunki Rosji z Chinami są najlepsze w historii, a Rosja rozwija uprzywilejowane partnerstwo strategiczne z Indiami.

Jednak mimo nalegań Rosji, by mogła się rozwijać pod sankcjami, jej gospodarka skurczy się o 8,8-12,4 proc., jak wynika z dokumentu ministerstwa gospodarki, do którego dotarła agencja Reutera, i nie powróci do wielkości sprzed inwazji przed 2026 r.

ja

Czytaj także:

Prezydent Finlandii zatelefonował do Putina, by powiedzieć mu o planach wstąpienia do NATO

Mocne stanowisko G7 wobec Rosji. "Nigdy nie uznamy zmian granic, które wymusza Rosja"

Nowa prezydent Węgier przyjeżdża do Polski. To jej pierwsza zagraniczna wizyta

Gronkiewicz-Waltz zabrała głos ws. wzrostu cen. "Gaszenie inflacji będzie bolało"

Wiadomo, kim jest Polak zabity na Nowym Świecie. Policja prawdopodobnie wie też, kto zabił


Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka