Nowa prezydent Węgier przyjeżdża do Polski. To jej pierwsza zagraniczna wizyta

Katalina Novak zapowiedziała wizytę w Polsce, fot.  	PAP/EPA/Szilard Koszticsak
Katalina Novak zapowiedziała wizytę w Polsce, fot. PAP/EPA/Szilard Koszticsak
Nowa prezydent Węgier Katalin Novak potępiła w przemówieniu inauguracyjnym rosyjską agresję na Ukrainę i zapowiedziała, że z pierwszą zagraniczną wizytą uda się do Polski.

Z pierwszą wizytą do Polski

- We wtorek 17 maja udam się do Warszawy na spotkanie z prezydentem Polaków. Panie prezydencie, drogi Andrzeju, dziękuję, że możemy ze sobą porozmawiać w sposób, jaki przystoi przyjaciołom – oznajmiła Novak podczas uroczystości przed parlamentem w Budapeszcie.

Odrzucenie przez Węgry propozycji wysłania broni na sąsiednią Ukrainę oraz sprzeciw wobec planowanego przez Unię Europejską embarga na import rosyjskiej ropy naftowej wpłynęły negatywnie na przyjacielskie dotąd stosunki między Budapesztem a Warszawą.

Novak została wybrana przez parlament węgierski na prezydenta 10 marca. To pierwsza kobieta na Węgrzech na stanowisku prezydenta. Wcześniej pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Fideszu i była ministrem ds. rodziny w poprzednim rządzie premiera Viktora Orbana.

Polecamy: Dyplomata: Przez incydent z ambasadorem Polska może być wykluczona z ważnych rozmów

Nowa prezydent potępiła rosyjską agresję

Podczas przemówienia podkreśliła, że Węgry potępiają putinowską agresję, „zbrojny atak na suwerenne państwo”. - Na zawsze mówimy "nie" wszelkim próbom przywrócenia Związku Sowieckiego – zaznaczyła.

- To nie jest nasza wojna, ale jest ona toczona także przeciwko nam, przeciwko kochającym pokój, pragnącym bezpieczeństwa, wzajemnego szacunku i dobrobytu Węgrom. Żądamy zbadania i ukarania zbrodni wojennych – podkreśliła.

Orban również potępił atak Rosji na Ukrainę, ale unikał osobistej krytyki prezydenta Władimira Putina i zdecydowanie sprzeciwiał się jakimkolwiek sankcjom wobec rosyjskiej energetyki.

Węgry są jednym z państw, których uzależnienie od rosyjskiej ropy utrudnia przyjęcie zaproponowanego przez Komisję Europejską nowego pakietu sankcji przeciw Rosji, przewidującego unijne embargo na dostawy tego surowca.

ja

Czytaj także:

Prezydent Finlandii zatelefonował do Putina, by powiedzieć mu o planach wstąpienia do NATO

Mocne stanowisko G7 wobec Rosji. "Nigdy nie uznamy zmian granic, które wymusza Rosja"

Ławrow twierdzi, że Zachód wypowiedział Rosji "totalną wojnę hybrydową"

Gronkiewicz-Waltz zabrała głos ws. wzrostu cen. "Gaszenie inflacji będzie bolało"

Wiadomo, kim jest Polak zabity na Nowym Świecie. Policja prawdopodobnie wie też, kto zabił


Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka