Prezydent Finlandii zatelefonował do Putina, by powiedzieć mu o planach wstąpienia do NATO

Niinisto  to jeden z niewielu zachodnich przywódców, którzy w ciągu ostatnich dziesięciu lat prowadzili regularne rozmowy z Putinemfot. Copyright © Tasavallan presidentin kanslia
Niinisto to jeden z niewielu zachodnich przywódców, którzy w ciągu ostatnich dziesięciu lat prowadzili regularne rozmowy z Putinemfot. Copyright © Tasavallan presidentin kanslia
Prezydent Finlandii Sauli Niinisto zadzwonił do Władimirowa Putina, by powiedzieć mu, że jego kraj "w najbliższych dniach podejmie decyzję o złożeniu wniosku o członkostwo w NATO". - Porzucenie przez Finlandię tradycyjnej polityki neutralności wojskowej byłoby błędem - odpowiedział mu prezydent Rosji.

Prezydent Finlandii rozmawia z Putinem

Niinisto, prezydent Finlandii od 2012 roku to jeden z niewielu zachodnich przywódców, którzy w ciągu ostatnich dziesięciu lat prowadzili regularne rozmowy z Putinem. Obecna rozmowa została przeprowadzona z inicjatywy strony fińskiej. Niinisto podkreślił, że już podczas ich pierwszego spotkania w 2012 roku powiedział Putinowi, że "każdy niezależny naród będzie maksymalizował swoje własne bezpieczeństwo".

- Tak jest w dalszym ciągu. Wstępując do NATO, Finlandia wzmocni swoje bezpieczeństwo i przyjmie na siebie odpowiedzialność. To nie jest coś, czego nikt nie może się pozbyć - powiedział prezydent Finlandii.

Podkreślił, że Finlandia, pomimo prawdopodobnego przyszłego członkostwa w NATO, chce nadal utrzymywać dwustronne stosunki z Rosją w "praktycznych kwestiach związanych z sąsiedztwem przygranicznym" i ma nadzieję na "profesjonalną współpracę z Moskwą".

Czytaj w temacie:

Turcja o akcesji Finlandii i Szwecji do NATO. Jednoznaczne stanowisko

Putin ostrzega Finlandię przed wejściem do NATO

"Władimir Putin podkreślił, że odejście od tradycyjnej polityki neutralności wojskowej byłoby błędem, ponieważ nie ma żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa Finlandii. Taka zmiana kursu polityki zagranicznej tego kraju może mieć negatywny wpływ na stosunki rosyjsko-fińskie, które przez wiele lat były budowane w duchu dobrego sąsiedztwa i partnerskiej współpracy oraz miały charakter obopólnie korzystny" - czytamy w komunikacie Kremla.

"Przywódcy omówili również sytuację na Ukrainie. Władimir Putin w szczególności podzielił się swoją oceną stanu procesu negocjacji między przedstawicielami Rosji i Ukrainy, który został faktycznie zawieszony przez Kijów, który nie wykazał zainteresowania poważnym i konstruktywnym dialogiem" - podała służba prasowa Rosji.

Finlandia ma 1340-kilometrową (830-milową) granicę z Rosją, najdłuższą spośród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Finlandia i Szwecja zdecydują o przystąpieniu do NATO

W czwartek Niinisto i premier Finlandii Sanna Marin wspólnie poparli kandydaturę Finlandii do NATO i zalecili, by kraj ten "bezzwłocznie złożył wniosek o członkostwo w NATO" w celu zagwarantowania bezpieczeństwa narodu w obliczu manewrów wojskowych Rosji na Ukrainie oraz zmienionego krajobrazu geopolitycznego i bezpieczeństwa Europy.

Oficjalne ogłoszenie przez Niinisto i Marina, że Finlandia zamierza ubiegać się o członkostwo w NATO, spodziewane jest w niedzielę, dzień po prawdopodobnym poparciu ze strony rządzącej Socjaldemokracji Marina.

Sąsiednia Szwecja ma zdecydować o swoim stanowisku w sprawie NATO w niedzielę na posiedzeniu rządzącej Partii Demokratów Socjalnych pod przewodnictwem premier Magdaleny Andersson.

Prezydent USA Joe Biden przeprowadził w piątek wspólną rozmowę telefoniczną zarówno z Niinisto, jak i Andersson, podczas której, zgodnie z oświadczeniem Białego Domu, "podkreślił swoje poparcie dla polityki otwartych drzwi NATO oraz dla prawa Finlandii i Szwecji do decydowania o własnej przyszłości, polityce zagranicznej i ustaleniach dotyczących bezpieczeństwa".

ja

Czytaj także:

Gronkiewicz-Waltz zabrała głos ws. wzrostu cen. "Gaszenie inflacji będzie bolało"

Wiadomo, kim jest Polak zabity na Nowym Świecie. Policja prawdopodobnie wie też, kto zabił

Oburzająca propozycja Macrona dla Zełenskiego. Dzielenie Ukrainy miało być receptą

Seria Igi Świątek trwa. Polka w finale rangi WTA 1000 we Włoszech


Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka