Obserwatorzy w Polsce zobaczą zaćmienie przy zachodzącym Księżycu jako półcieniowe. fot. pxhere.com
Obserwatorzy w Polsce zobaczą zaćmienie przy zachodzącym Księżycu jako półcieniowe. fot. pxhere.com

Większość Polaków będzie jeszcze spała. Jeśli przegapisz nocne zjawisko, będziesz żałować

Redakcja Redakcja Klimat Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
W najbliższy poniedziałek 16 maja nastąpi zaćmienie Księżyca. W Polsce będzie widoczne jako częściowe, rano - kiedy naturalny satelita Ziemi będzie już zachodził.

Całkowite zaćmienie Księżyca będzie można zobaczyć w Ameryce Południowej, we wschodniej i południowej części Ameryki Północnej, a także na Antarktydzie i częściach Oceanu Spokojnego i Atlantyckiego oraz zachodnich obrzeżach Europy i Afryki.

Krwawy Księżyc

Krwawy Księżyc bierze swoją nazwę od czerwonego koloru, który powstaje na skutek rozproszenia promieni słonecznych, przefiltrowanych przez bogatą w azot ziemską atmosferę. – Zanieczyszczenia i kurz w dolnej atmosferze zwykle przygaszają kolor wschodzącego lub zachodzącego Słońca, podczas gdy drobne cząsteczki dymu lub aerozole unoszące się na dużych wysokościach podczas dużego wybuchu wulkanu mogą pogłębiać kolor do intensywnego odcienia czerwieni – tłumaczy David Diner, naukowiec planetarny Laboratorium Napędowego Nasa.

Zaćmienie Księżyca. W jakich godzinach?

Całe zjawisko potrwa kilka godzin. Poszczególne jego etapy nastąpią odpowiednio (według czasu polskiego): początek zaćmienia półcieniowego o godz. 3.32, początek zaćmienia częściowego o godz. 4.28, początek zaćmienia całkowitego o godz. 5.29, maksimum zaćmienia o godz. 6.13, koniec zaćmienia całkowitego o godz. 6.54, koniec zaćmienia częściowego o godz. 7.55, koniec zaćmienia półcieniowego o godz. 8.51.

Obserwatorzy w Polsce zobaczą zaćmienie przy zachodzącym Księżycu jako półcieniowe, a także dodatkowo pierwsze fragmenty fazy zaćmienia częściowego. To, na ile duży będzie to fragment, będzie zależało od miejsca pobytu. Na przykład w Białymstoku Księżyc zajdzie około godz. 4.28, w Gdańsku i Warszawie około godz. 4.41, a w Szczecinie i we Wrocławiu około godz. 5.02. Obserwacje nie będą łatwe, bowiem Księżyc będzie nisko nad horyzontem, na jaśniejącym już porannym niebie.

Zaćmienia Księżyca zachodzą w sytuacji, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem, a Księżycem w pełni i ten wejdzie w stożek cienia rzucanego przez naszą planetę. Dlaczego nie ma zaćmienia przy każdej pełni? Dzieje się tak dlatego, że orbita Księżyca jest nieco nachylona do płaszczyzny orbity Ziemi (o kilka stopni) i nie za każdym razem Srebrny Glob trafia w stożek ziemskiego cienia. Jednak jeśli już zaćmienie następuje, to można je obserwować ze wszystkich miejsc na naszej planecie, z których Księżyc jest widoczny ponad horyzontem.

MP

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości