Ceny truskawek są na początku sezonu rekordowo wysokie, fot. Pixabay
Ceny truskawek są na początku sezonu rekordowo wysokie, fot. Pixabay

Już nie tylko cena czereśni szokuje. Te owoce są tak drogie, że ludzie kupują je na sztuki

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 147
Sprzedawcy truskawek rozpoczęli sezon rekordowymi cenami. Choć na szczęście truskawki nie są w tym roku aż tak drogie jak czereśnie. Aktualnie ceny na warszawskich bazarach sięgają ponad 30 złotych za kilogram.

Na sprawdzenie cen truskawek w warszawskich lokalizacjach pokusiła się w swoim tekście wyborcza.pl.

Najtaniej na Bródnie i w supermarketach 

W obrocie znajdziemy już pierwsze polskie truskawki oraz greckie. Ciekawe jest to, że owoce z południowo-wschodniej części Europy wcale nie są tańsze od naszych. Detaliści w rozmowie z wyborcza.pl mówią wręcz, że ich cena wzrosła o kilka złotych. Powodem jest brak truskawek hiszpańskich. 

Na bazarku przy ul. Mołdawskiej na Ochocie zauważono, że za kilogram owoców trzeba zapłacić 25 zł. Rekordowe ceny zaobserwowano jednak na bazarku w Białołęce, gdzie ceny wahają się między 26, a 32 zł za kg. 

Najtaniej truskawki w Warszawie można dostać na Bródnie (18 zł/kg) i na Ursynowie (20 zł/kg). Taniej jest także w supermarketach, w jednym ze sklepów Netto na Grochowie polskie truskawki kosztowały 17 zł za kilogram. 

10 zł różnicy w porównaniu z ubiegłym rokiem 

W hurcie cena za kilogram waha się między 17, a 19 zł. W ubiegłym roku w czerwcu polska truskawka kosztowała 9-10 zł/kg. Detaliści jednak podkreślają, że drożyznę widać na każdym kroku i będzie trzeba się przyzwyczaić do nowej rzeczywistości. 

– Owoce dopiero się pojawiły. Jest presja zakupowa na spróbowanie, więc ludzie próbują. Nie biorą całych łubianek, tylko pojemniki po 500 gram – mówi sprzedawca z Ochoty.

– To jest cenowa masakra. Klienci łapią się za głowę. Często biorą truskawki na sztuki, po cztery, po sześć. Generalnie wszystkiego kupują mniej. Mam w sklepie słabszy ruch i utarg niż zwykle – powiedziała ekspedientka z Żoliborza.

Warto dodać, że sezon na truskawki rozpoczyna się z początkiem czerwca i trwa do początku lipca. Jest więc szansa, że niebawem zapłacimy za te owoce nieco taniej.

MP

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj147 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka