Zawieszenie broni w Mariupolu. Zgoda Rosji na ewakuację rannych, ale pod jednym warunkiem

Tymczasowe zawieszenie broni wokół Azowstalu.
Tymczasowe zawieszenie broni wokół Azowstalu.
Rosja zgodziła się na ewakuację rannych Ukraińców z Azowstalu - donosi agencja Interfax, a za nią Reuters. Okupant planuje jednak wywieźć poszkodowanych w wojnie na kontrolowane tereny obwodów donieckiego i ługańskiego. A to może oznaczać dla żołnierzy ukraińskich egzekucję.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o osiągnięciu porozumienia z Ukraińcami, ukrywającymi się w hucie Azowstal. "W dniu 16 maja osiągnięto porozumienie w sprawie ewakuacji rannych w wyniku negocjacji z ukraińskim personelem wojskowym zablokowanym w hucie Azowstal w Mariupolu" - brzmi komunikat Moskwy.  

Czytaj: Nerwowa decyzja Łukaszenki. Będzie więcej rakiet i wojska niedaleko granicy z Polską

Według "Ukraińskiej prawdy", otwarto już korytarz humanitarny w mieście, by przetransportować rannych obrońców kraju. Mają oni trafić do szpitala w Nowoazowsku, czyli miasta kontrolowanego przez agresora. "Obecnie na terenie przedsiębiorstwa wprowadzono reżim ciszy i otwarto korytarz humanitarny, którym ranni ukraińscy żołnierze są dostarczani do placówki medycznej w Nowoazowsku w Donieckiej Republice Ludowej w celu zapewnienia im wszelkiej niezbędnej pomocy" - głosi oświadczenie MON Rosji.  

Zobacz: Putin o planach Szwecji i Finlandii w NATO. Zapowiedział konsekwencje

Na terenie zakładów przebywa ok. 600 rannych żołnierzy ukraińskich, którzy od początku inwazji bronią Mariupola. Azowstal to ostatni przyczółek w mieście do zdobycia dla Rosjan. Ich celem jest przejęcie portu i "denazyfikacja" Azowa, czyli eliminacja obrońców kraju.  

McDonald's wycofuje się z Rosji. Co stanie się z biznesem firmy po opuszczeniu tego kraju?


GW

Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka