Samoloty NATO na polskim niebie. Obwód kaliningradzki na oku Sojuszu

NATO ma na oku obwód kaliningradzki, gdzie Rosjanie przeprowadzili niedawno ćwiczenia z użyciem broni nuklearnej. (fot. Flickr / Robert Sullivan)
NATO ma na oku obwód kaliningradzki, gdzie Rosjanie przeprowadzili niedawno ćwiczenia z użyciem broni nuklearnej. (fot. Flickr / Robert Sullivan)
W poniedziałek nad obwodem kaliningradzkim, a także nad Polską i Litwą krążył amerykański samolot zwiadowczy Boeing RC-135. Prawdopodobnie NATO sprawdza w ten sposób, co dzieje się w rosyjskiej eksklawie, gdzie niedawno Rosjanie mieli przeprowadzać ćwiczenia z użyciem broni nuklearnej.

Obwód kaliningradzki obserwowany przez NATO

Na portalu flightradar24.com zauważyć można trasę, jaką poruszał się amerykański Boeing RC-135. Samolot NATO przeleciał także przez polską i litewską przestrzeń powietrzną. Zadaniem maszyny jest rozpoznanie fotograficzne i elektroniczne. Ma to związek z wcześniejszymi doniesieniami o ćwiczeniach Rosjan zorganizowanych w obwodzie kaliningradzkim, podczas których używano broni nuklearnej.


Ćwiczenia armii rosyjskiej nad Bałtykiem

W sobotę armia rosyjska ćwiczyła odparcie ataku na Kaliningrad. Rosjanie używali myśliwców Su-27. Wcześniej Reuters zauważył, że ćwiczenia te zorganizowano kilka dni po ogłoszeniu przez Finlandię planu ubiegania się o członkostwo w NATO. Służba prasowa rosyjskiej floty bałtyckiej oznajmiła, że myśliwce Su-27 w trakcie ćwiczeń "zniszczyły samoloty symulowanego przeciwnika". Raporty wskazują na udział ponad 10 załóg Su-27 floty bałtyckiej.

Symulacja masowego uderzenia

Agencja dpa poinformowała, że 3 maja Niemcy poderwały dwa myśliwce Eurofighter. Była to reakcja na obecność rosyjskiego samolotu zwiadowczego An-30 nad Morzem Bałtyckim. Zlokalizowano go w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nieopodal wyspy Rugia. Wcześniej duńskie MSZ wezwało z tego powodu rosyjskiego ambasadora "na dywanik".

W połowie marca Rosjanie przeprowadzili symulację masowego uderzenia rakietowego z użyciem systemów Iskander-M. Wydarzyło się to na poligonie graniczącym z Polską. Szef NATO Jens Stoltenberg, zapytany o możliwość wykorzystania Kaliningradu przez Rosjan zaznaczył, że wojska Sojuszu są "w każdym korytarzu lądowym", aby "chronić wszystkich sojuszników NATO".

Samoloty NATO na polskim niebie

Wojna na Ukrainie sprawiła, że NATO jeszcze bardziej wzmocniło swoją wschodnią flankę. Z tego powodu, na naszym niebie zauważyć można znacznie większą aktywność lotniczą Sojuszu.

Wśród maszyn przelatujących nad Polską dostrzec można m. in. należącego do WIelkiej Brytanii Boeinga RC-135W Rivet Joint, Boeinga KC-135R Stratotanker czy należącego ściśle do NATO Airbusa A330-MRTT.

Nad naszym krajem obecny jest także amerykański samolot zwiadowczy Boeing E-8C. W polskiej przestrzeni powietrznej pojawił się też należący do kanadyjskiej armii Airbus CC-150 Polaris.

Na polskim niebie pojawił się także należący do Hiszpanii, czterosilnikowy Airbus A400M, amerykański transportowiec Boeing C-17 Globemaster III i szwedzki Gulfstream IV. Nie zabrakło też NATOwskich samolotów bojowych, w tym myśliwce Eurofighter Typhoon czy francuskie Dassault Rafale.


RB


Zobacz: 

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka