Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Stargardu wypowiedział się m. in. na temat zmian w polskim sądownictwie i "nielegalnych decyzjach PiS i Solidarnej Polski". (fot. PAP/Lech Muszyński)
Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Stargardu wypowiedział się m. in. na temat zmian w polskim sądownictwie i "nielegalnych decyzjach PiS i Solidarnej Polski". (fot. PAP/Lech Muszyński)

Tusk o zmianach w sądownictwie. Mocne słowa szefa PO

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 108
Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Stargardu wypowiedział się m. in. na temat pomysłów PO dotyczących sądownictwa i rozliczenia zmian w tym obszarze. Zdaniem byłego premiera potrzeba "kilku odważnych ludzi", którzy wyprowadzą nieakceptowanych przez niego sędziów.

Lidera PO na spotkaniu z mieszkańcami Stargardu zapytano m. in. o "rozliczenie obecnej władzy", m. in. w wymiarze karnym. Podkreślił, że potrzeba "kilku odważnych ludzi", którzy „wyproszą panie i panów, którzy nielegalnie zajmują miejsca i wyprowadzi się (ich) z budynku”.

Tusk o sądownictwie

— Jeśli uda mi się wspólnie z wami wygrać te wybory, nie zmienię zawodu i nie zostanę prokuratorem ani sędzią (...). Naprawdę wierzę w to, że to zło, które się dzieje dzisiaj w Polsce, polega na tym, że PiS uważa, iż sądy, prokuratura, sprawiedliwość, wsadzanie do więzienia to jest funkcja władzy politycznej — oznajmił Tusk.

Zaznaczył, że chce on zrobić wszystko, by wrócić do stany rzeczy, w którym „sądy nie są doskonałe - bo nigdzie nie ma doskonałych sądów – ale są niezależne od władzy politycznej, a prokuratura nie jest zależna od jakiegoś Ziobry czy innego tego typu politycznego monstrum”.


Tusk: Nielegalne decyzje PiS i Solidarnej Polski

— Żeby przywrócić stan sprzed ich zamachu stanu na wymiar sprawiedliwości w Polsce i na konstytucję, nie będą potrzebne długie procesy legislacyjne — oznajmił szef PO.

– Decyzje, które oni podjęli, które dotyczą sądów, Trybunału Stanu czy Trybunału Konstytucyjnego, to decyzje z punktu widzenia prawa polskiego, konstytucyjnego, europejskiego – nielegalne. Ich nie ma. Ten stan rzeczy, który oni wytworzyli, będzie trwał tak długo, jak (długo) oni będą u władzy. Wygramy wybory i przywrócimy legalny stan rzeczy — podkreślił.

Pawłowicz odpowiada

Do słów Donalda Tuska odniosła się za pośrednictwem Twittera Krystyna Pawłowicz.

– Konstytucyjne kadencje „pań i panów” będą trwały do ich upływu bo tego nie załatwia się „wyproszeniem”. Dla zmian - tylko ustawy — napisała Pawłowicz. — To nie jest UE, ani Rosja. Tu jest Polska, proszę rewolucjonistów — podsumowała.


RB


Czytaj dalej

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka