Gowin łączy siły z PSL. I proponuje zniesienie obowiązkowych składek ZUS

Jarosław Gowin i Władysław Kosiniak-Kamysz na konwencji Porozumienia. Fot. PAP
Jarosław Gowin i Władysław Kosiniak-Kamysz na konwencji Porozumienia. Fot. PAP
Porozumienie na konwencję krajową zaprosiło m.in. polityków PSL i senatora niezależnego Jana Marię Jackowskiego. Jarosław Gowin zaproponował dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Były wicepremier liczy, że koalicja partii centrowych zapewni jej 15 proc. w wyborach i możliwość współrządzenia po odsunięciu PiS od władzy.

Według lidera Porozumienia, Polska potrzebuje zaangażowania centroprawicy, a taką jest jego partia - wskazał. - Po pierwsze proponujemy radykalne obniżenie podatku VAT z 23 do 15 proc., a w przypadku VAT za energię, artykuły dziecięce, usługi - z 8 do 5 proc. - ogłosił Gowin.  

Czytaj: Koalicjant Porozumienia i PSL chce likwidacji KRUS, dostępu do eutanazji... i wielu innych 

Dobrowolny ZUS i zmiany podatkowe

- Konieczne jest wprowadzenie dobrowolności ZUS. Niech przedsiębiorcy sami decydują o tym, co zrobić ze swoimi pieniędzmi - brzmi drugi postulat Porozumienia, który wyjawił przewodniczący. 

- Po trzecie, zobowiązujemy się, że po odsunięciu PiS od władzy naprawimy to, co zepsuł Polski Ład, czyli przede wszystkim przywrócimy dla przedsiębiorców możliwość odpisu składki zdrowotnej od podatku - wymienił Gowin. 

Porozumienie proponuje też, by KNF wprowadziła taką oto rekomendację, aby oprocentowanie kredytów było wyższe od oprocentowania depozytów o nie więcej niż 3 punkty procentowe. Po piąte, partia Gowina żąda bezpieczeństwa żywieniowego i wsparcia rolnictwa. - Postulujemy, by zerowy VAT na żywność obowiązywał do końca inflacji, to można osiągnąć poprzez odpowiednie negocjacje z Komisją Europejską - powiedział Gowin. 

 

Szerszy dostęp do broni

Porozumienie opowiada się też za wpisaniem do konstytucji przynależności Polski do NATO. Wreszcie, Gowin sporo czasu na konwencji poświęcił tematyce obronności. Jego zdaniem, Polacy powinni mieć szerszy dostęp do broni i szkoleń wojskowych dla chętnych, a myśliwi i strzelcy sportowi zostać włączeni w system obrony kraju. Według Gowina, taki program może pozwolić na 15-proc. wynik w wyborach. 

 

W konwencji Porozumienia brał udział Władysław Kosiniak-Kamysz, który dziękował partii Gowina za sprzeciw ws. wyborów kopertowych w 2020 roku. 

 

Zobacz: 

Saga, którą żyje cała Francja. Nadszedł moment decyzji wielkiej gwiazdy

Niemiecki sąd zdecydował ws. księdza Oko. Zaskakujący zwrot akcji

Dochód gwarantowany? Ekspert: Niemoralny, bezsensowny, promocja alkoholizmu


GW

Lubię to! Skomentuj43 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka