Ukraina może pożegnać się z ciężką bronią? Niemiecka prasa o umowie w NATO

Ukrinform, w odwołaniu do publikacji "Die Zeit" wspomina o obaw NATO przed konfrontacją z Rosją oraz o dostawach zachodniego sprzętu (fot. Flickt/Fort Bragg)
Ukrinform, w odwołaniu do publikacji "Die Zeit" wspomina o obaw NATO przed konfrontacją z Rosją oraz o dostawach zachodniego sprzętu (fot. Flickt/Fort Bragg)
Agencja Ukrinform, odnosząc się do publikacji niemieckiego tygodnika "Die Zeit", poinformowała, że między państwami NATO istnieją "nieformalne" umowy mówiące o powstrzymaniu się od dostaw niektórych systemów uzbrojenia na Ukrainę. Wśród nich są m. in. zachodnie czołgi i samoloty bojowe.

NATO boi się konfrontacji z Rosją

Zdaniem agencji dpa, państwa Sojuszu obawiają się, że w przypadku otwartej konfrontacji z Rosją, NATO odmówi pełnego wsparcia swoim partnerom.

— Najwyraźniej z tego powodu Polska wcześniej odmówiła dostarczenia Ukrainie myśliwców MiG-29 produkcji sowieckiej — przekazuje Ukrinform. — Jak potwierdzono w środę, w kręgach sojuszniczych w Brukseli, ryzyko bezpośredniej konfrontacji wojskowej między NATO a Rosją musi zostać zminimalizowane — dodaje agencja, cytując artykuł "Die Zeit".

Sojusz uważnie obserwuje

Ukrinform zaznacza, że NATO uważnie śledzi rozwój sytuacji na Ukrainie i nie wyklucza wysłania ciężkiego sprzętu w razie potrzeby.

Agencja podkreśla, że Stany Zjednoczone i NATO twierdzą, że Ukraina może otrzymywać samoloty wojskowe w stylu sowieckim od zachodnich sojuszników w ramach kontraktów dwustronnych, a Waszyngton nie ogranicza ich w takich dostawach.


RB


Czytaj dalej

Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka