Przed wakacjami firmy ubezpieczeniowe dostaną wgląd do tego jakie kary za jazdę samochodem otrzymujemy od policji. Źródło: flickr.com CC BY-ND 2.0
Przed wakacjami firmy ubezpieczeniowe dostaną wgląd do tego jakie kary za jazdę samochodem otrzymujemy od policji. Źródło: flickr.com CC BY-ND 2.0

Uwaga, kierowcy. Jedźcie ostrożnie, bo zapłacicie znacznie wyższe OC

Redakcja Redakcja Ubezpieczenia Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Przed wakacjami firmy ubezpieczeniowe dostaną wgląd do tego, jakie kary za jazdę samochodem wpisuje nam policja. W skutek tego rozwiązania, które wejdzie w życie od 17 czerwca, mandaty i punkty karne będą wydatnie wpływały na koszt składki OC.

Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, Jan Grzegorz Prądzyński poinformował w "Rzeczpospolitej", że zostaje wprowadzany kolejny element dyscyplinujący kierowców. Chodzi o udostępnienie bazy z informacjami o mandatach i punktach karnych ubezpieczycielom, które nastąpi jeszcze przed wakacjami. - Od lat o to walczyliśmy. Uważamy, że znacząco to poprawi bezpieczeństwo na drogach - tłumaczy Prądzyński.

Wyższe składki OC

- Dotychczas jednym z elementów wpływających na wysokość składki za OC była szkodowość danego kierowcy. To jednak działała post factum, czyli szkoda najpierw musi się zdarzyć. Teraz będziemy mogli działać również, zanim nastąpi szkoda - dodaje prezes PIU.

Na razie nie ma dokładnych wyliczeń, jak na koszt ubezpieczenia OC przełożą się mandaty nakładane przez policjantów. Informacja o karach nakładanych na kierowców wcale nie musi też oznaczać wyższej składki. Firmy ubezpieczeniowe mogą ją wykorzystać przy kalkulacjach, ale nie muszą. 

Każdy zakład ubezpieczeń wypracowuje własny system naliczania opłat. - Bez wątpienia największe zwyżki, sięgające nawet setek procent, mogą dotyczyć mandatów za jazdę po alkoholu, drastycznego przekraczania prędkości w terenie zabudowanym czy wyprzedzania na pasach - ostrzega w "Rzeczpospolitej" Bartosz Olszycki, dyrektor departamentu produktów komunikacyjnych w towarzystwie Warta.

MP

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj16 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka