Chomiki mogą być szczególnie podatne na małpią ospę. Fot. Pixabay
Chomiki mogą być szczególnie podatne na małpią ospę. Fot. Pixabay

Małpia ospa. Bardzo ważna informacja dla miłośników zwierząt domowych

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Szczególnie podatne na małpią ospę mogą być myszoskoczki, chomiki i inne gryzonie.

Do tej pory w Wielkiej Brytanii 106 osób zostało zakażonych wirusem małpiej ospy. Choć według naczelnej weterynarz Anglii Christine Middlemiss jak dotąd nie wykryto żadnych przypadków małpiej ospy u zwierząt domowych, a ryzyko jest nadal niskie, zdaniem specjalistów szczególnie podatne na tę chorobę mogą być myszoskoczki, chomiki i inne gryzonie.

Polecamy:

Czy należy bać się małpiej ospy? Wirus i seks

Uwaga na nowego wirusa. Odkryto go w USA, Hiszpanii i Szwecji

Zwierzęta domowe i małpia ospa


Wytyczne UKHSA i innych organów zajmujących się zdrowiem zalecają, aby świnki morskie, szczury, myszy i inne gryzonie zostały usunięte z gospodarstwa domowego osoby zakażonej ospą małpią na 21 dni i przetestowane pod kątem choroby. Inne zwierzęta domowe, takie jak psy i koty, należy umieścić w izolacji gospodarstwa domowego z regularnymi kontrolami weterynaryjnymi, aby „upewnić się, że nie zaobserwowano żadnych objawów klinicznych”.

Z kolei Department for Environment, Food and Rural Affairs (Defra) zaleca, aby „jeśli to możliwe” pacjent unikał przygotowywania jedzenia lub pielęgnacji swojego zwierzęcia, jeśli może to zrobić ktoś inny w gospodarstwie domowym.
Zakażone przez człowieka zwierzę może zakazić kolejne zwierzę - lub człowieka.

Szacuje się, że gryzonie są hodowane w Wielkiej Brytanii w dwóch milionach gospodarstw domowych.
Europejskie Centrum Kontroli Chorób (ECDC) twierdzi, że zdarzenie w którym człowiek zakaża zwierzę domowe, może potencjalnie doprowadzić do zadomowienia się wirusa w europejskiej faunie, chociaż ryzyko to jest „bardzo niskie”.

KW

Polecamy:Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości