Justo Gallego Martinez - "szalony murarz"  Mejorada del Campo pod Madrytem. Fot. YouTube/CathedralFilmOrg
Justo Gallego Martinez - "szalony murarz" Mejorada del Campo pod Madrytem. Fot. YouTube/CathedralFilmOrg

Prosty człowiek wybudował katedrę. Dzieło życia zajęło mu kilkadziesiąt lat

Redakcja Redakcja Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Pół roku po śmierci Justo Gallego Martineza - „szalonego murarza”, który własnymi rękami przez 60 lat budował katedrę w Mejorada del Campo pod Madrytem, spełni się jego marzenie - napisał dziennik „La Razon”.

Dzieło niedoszłego mnicha

Katedra była prywatnym pomysłem Justo Gallego Martineza, niedoszłego mnicha, który nigdy nie uzyskał pozwolenia na jej budowę.

Polecamy:

Prowadziła program na żywo, nagle rozległ się huk. Mogło dojść do tragedii

Ojciec niepełnosprawnej dziewczynki z poruszającym apelem. Nie chodzi o pieniądze

Ten niezwykły człowiek był rolnikiem, hodowcą bydła i murarzem. Nie studiował architektury ani budownictwa. Był samoukiem czerpiącym wiedzę z książek, nie miał żadnego planu architektonicznego, a jednak wzniósł katedrę o powierzchni ponad 4700 m2 i wysokości ok. 40 m, używając materiałów pochodzących z surowców wtórnych. Na różnych etapach budowy, np. w zamocowaniu kopuł, pomagali mu sąsiedzi. Monumentalne dzieło ma wszystkie elementy katedry: trzy nawy, podziemną kryptę, dwa krużganki, kaplicę, pomieszczenia mieszkalne, bibliotekę, baptysterium, 12 wież o wysokości 60 m, 28 kopuł i ponad 2 tys. witraży.

„Katedra” zwyciężyła w Krakowie

Film dokumentalny „Katedra”, w reżyserii Denisa Dobrovody o budowli wzniesionej przez „szalonego murarza” zwyciężył na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Nagrodzony w Krakowie film powstał na podstawie archiwalnych materiałów z prac budowlanych. Najstarsze archiwalia, do których udało się dotrzeć twórcy dokumentu, pochodzą z lat 90. „Szalony murarz” niczemu nie pozwalał się zmarnować, wykorzystywał materiał odrzucony przez innych. „Katedra” pokazuje człowieka ogarniętego niezwykłą pasją – twardego i pracowitego, ale też niełatwego w relacjach. Budowniczy - samouk nie cierpiał turystów, mediów, ani potencjalnych mentorów. 

"The Cathedral" (2022) Documentary Festival Trailer


Budował katedrę ponad 60 lat

Gallego budował ponad 60 lat na terenie odziedziczonym po rodzicach. Pracował prawie codziennie, z wyjątkiem niedziel, od 1961 r. Wstawał o 6 rano i pracował przez ok. 10 godzin. Inspirował się rzymską Bazyliką św. Piotra, Białym Domem w USA, europejskimi zamkami i kościołami.

Kierując się jedynie niezachwianą wiara, żelazną wolą i intuicją, zbudował konstrukcję bez marmurów i bez złota, ale zadziwiającą najwybitniejszych współczesnych architektów - skomentował w weekend „La Razon”.

Katedra dla bezdomnych i ubogich

Świątynia stanie się schroniskiem, jadłodajnią i miejscem wsparcia psychologicznego dla potrzebujących, dzięki inicjatywie katolickiej fundacji Mensajeros de la Paz, której Martinez przed śmiercią podarował katedrę.

Wcześniej zostały przeprowadzone badania geotechniczne gruntu, na którym stoi budowla, a zespół inżynierów ds. struktur zbadał trwałość konstrukcji, dając zezwolenie na jej użytkowanie. 

Gdy mężczyzna skończył 90 lat, przyjaciele i znajomi pytali go, co ma się stać z nieukończoną katedrą po jego śmierci. Budowlą z Mejorada del Campo zainteresowało się nawet UNESCO. Galle zmarł w listopadzie 2021 roku.

KW

Czytaj dalej:

Rosjanie zdecydowali o tytule dla Miss Krymu. Zwyciężczyni budzi sporo kontrowersji

Koniec kultowego serialu Polsatu. Żegnamy „Świat według Kiepskich”

Rewolucja w niemieckim zbiorkomie. Bilety tanie jak nigdy

Tort, kawa i żrący kwas - wszystkie ataki na Monę Lisę

Młody ksiądz ma dość nazywania go "pedofilem". Napisał list do hejterów

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo