Światowy Dzień Krwiodawcy. Prezydent Duda oddaje krew i zachęca innych

Prezydent Andrzej Duda przekazał, że we wtorek przed Pałacem Prezydenckim organizowana jest akcja honorowego oddawania krwi, w której sam również wziął udział. Źródło: PAP/Rafał Guz
Prezydent Andrzej Duda przekazał, że we wtorek przed Pałacem Prezydenckim organizowana jest akcja honorowego oddawania krwi, w której sam również wziął udział. Źródło: PAP/Rafał Guz
14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Został on ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Z tej okazji prezydent Andrzej Duda sam honorowo oddał krew przed Pałacem Prezydenckim.

Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy prezydent Andrzej Duda wystosował list do krwiodawców z życzeniami.


"Dziękuję za Państwa stałą gotowość do dzielenia się tym bezcennym darem życia, którego nie można zdobyć w żaden inny sposób, jak tylko dzięki hojności i otwartości innego człowieka" – czytamy.

Przypomniał, że krew ludzka nie istnieje w innej postaci niż naturalna. "Jej jedynym źródłem jest organizm człowieka. Nie potrafimy jej sztucznie wyprodukować. Możemy się nią jedynie podzielić. Dzięki medycynie wiemy, jak robić to w sposób bezpieczny, niezagrażający zdrowiu ani dobremu samopoczuciu dawców, a zarazem pożyteczny dla osób doświadczających chorób, odnoszących rany wskutek wypadków, przechodzących ciężkie operacje" – zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda zachęca do oddawania krwi

Duda zachęcił w liście do zasilenia szeregów honorowych dawców krwi. Podziękował dotychczasowym dawcom za solidarność, wrażliwość i chęć wsparcia innych ludzi.

Przypomniał też hasło tegorocznego Światowego Dnia Krwiodawcy: "Oddawanie krwi to akt solidarności. Dołącz i ratuj życie".

Prezydent podziękował szczególnie tym, dla których krwiodawstwo jest stałym, kontynuowanym przez wiele lat zwyczajem.

"Dziękuję też wszystkim, którzy decydują się honorowo oddać krew, reagując na potrzeby bliskich, znajomych, sąsiadów – to doskonała okazja, by rozpocząć regularne donacje. Dziękuję wreszcie tym, którzy odpowiadają na apele pojawiające się czy to rokrocznie w okresie letnim, kiedy krew jest szczególnie potrzebna, czy też w takich okolicznościach, jak niedawna pandemia COVID–19 oraz trwająca obecnie wojna w obronie niepodległości Ukrainy" – czytamy w liście głowy państwa.

Duda napisał, że wierzy w ofiarność i dobroć Polaków. "Dlatego jestem przekonany, że krwiodawców będzie przybywać. Jest nas około sześciuset tysięcy, ale może być znacznie więcej. Mówię nas, bo też mam zaszczyt zaliczać się do tego grona" – podkreślił.

"Ale najważniejsze jest, byśmy dzielili się krwią stale, nie czekając na wezwanie do działania. I tego Państwu chcę dzisiaj życzyć: aby wciąż rosło grono osób dobrej woli, aktywnie odpowiadających na potrzeby bliźnich. Bo być krwiodawcą to zaszczyt i honor!" – ocenił.

Ponad 1,5 mln przetoczeń krwi rocznie

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podziękował wszystkim krwiodawcom za bezcenny dar, jaki przekazują innym ludziom. „Krew zawsze była i jest symbolem życia. To najcenniejszy dar, jaki możemy przekazać drugiemu człowiekowi. Krwi nie można kupić, nie można wyprodukować, ale wspaniały człowiek, jakim jest honorowy dawca krwi może ją ofiarować” – powiedział.

Kraska wskazał, że w Polsce w ciągu roku lekarze dokonują ponad 1,5 mln przetoczeń krwi. „Ta krew jest bezcennym lekiem dla osób, które wymagają jej podania. Jestem przekonany, że nie tylko wdzięczność pacjentów, ale i szacunek społeczeństwa dla osób, które oddają bezinteresownie krew jest bardzo ważna” – powiedział wiceminister zdrowia, zachęcając do oddawania krwi wszystkich Polaków między 18. a 65. rokiem życia.

MP

Czytaj dalej:Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości