Politycy opozycji biją w Obajtka ws. cen benzyny. Szef PKN Orlen odpowiada

Za wysokie ceny paliw politycy opozycji winią m.in. szefa PKN Orlen, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Za wysokie ceny paliw politycy opozycji winią m.in. szefa PKN Orlen, fot. PAP/Darek Delmanowicz
- Politycy opozycji posługują się fałszywymi danymi do udowodnienia swoich tez - napisał na Twitterze Daniel Obajtek. Chodzi o ceny paliw, które według posłów Koalicji Obywatelskiej wzrosły w Polsce o 50 procent.

W Polsce paliwo zdrożało najbardziej?

W poniedziałek politycy Koalicji Obywatelskiej w mediach społecznościowych opublikowali mapę cen paliw w Unii Europejskiej, z której wynika, że od 1 lutego 2022 r. ceny benzyny wzrosły w Polsce o 50 proc.

"Dzięki "geniuszom" ekonomii takim jak Sasin, Obajtek czy Morawiecki jesteśmy na niechlubnym pierwszym miejscu w krajach UE, jeśli chodzi o wzrost cen paliw. Cóż, zysk państwowych molochów dla PiS-u jest ważniejszy niż portfele polskich rodzin. Wstyd!" - napisał na Twitterze szef klubu KO Borys Budka.

Obajtek: Politycy opozycji głoszą fałszywe tezy

Do tych wyliczeń odniósł się prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

"Zdumiewające jest to, że politycy opozycji posługują się fałszywymi danymi do udowodnienia swoich tez. Co więcej pomijają fakt, że wzrost cen w całej Europie i w Polsce to koszt rezygnacji z rosyjskiego surowca, od którego jeszcze kilka lat temu byliśmy całkowicie uzależnieni" - zaznaczył na Twitterze Obajtek.Do swojego wpisu załączył dane Komisji Europejskiej, z których wynika, że od 31 stycznia do 6 czerwca 2022 r. cena benzyny w Polsce wzrosła o 35 proc. Z kolei największy wzrost cen paliwa zanotowano na Litwie (38 proc.) i w Austrii (38 proc.).

Politycy opozycji kontra PKN Orlen

Do danych PKN Orlen odniósł się z kolei Jan Grabiec z KO.

"W odpowiedzi na naszą mapę pokazującą, że od 1 lutego do dziś ceny paliw w Polsce wzrosły najwięcej w UE, Orlen pokazuje mapę z porównaniem do 31 stycznia. "Zapomnieli" dodać, że VAT w Polsce został obniżony od 1 lutego i ta sama stawka obowiązuje do dziś. Kręcą cały czas" - napisał na Twitterze.

"Polski rynek był w dużej mierze uzupełniany paliwem rosyjskim. Wojna w Ukrainie oznacza radykalne ograniczenie importu gotowych paliw z Rosji do UE, co przełożyło się na wzrost giełdowych notowań benzyny o 71%. To na tych notowaniach bazują ceny hurtowe w Polsce i Europie" - odpowiedziało Grabcowi Biuro Prasowe Orlenu.


ja

Czytaj także:

Tusk zdradził po ile będzie paliwo, kiedy zostanie premierem

Poseł PiS komentuje wypowiedzi agenta Rybusa. "To podejrzane, należy je sprawdzić"

Disney Plus już w Polsce. Co zobaczymy, za jakie pieniądze?

16-latek jechał w centrum miasta 220 km/h. Skasował taksówkę. Dwie osoby nie żyją


Lubię to! Skomentuj100 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka