Tusk wie co trzeba zrobić z cenami paliw. "PiS przegra wybory" przez ceny paliwa

Donald Tusk udzielił wywiadu serwisowi natemat.pl. Odpowiedział w nim m.in. co trzeba zrobić z cenami paliw. Źródło: Twitter/@donaldtusk
Donald Tusk udzielił wywiadu serwisowi natemat.pl. Odpowiedział w nim m.in. co trzeba zrobić z cenami paliw. Źródło: Twitter/@donaldtusk
Donald Tusk udzielił wywiadu serwisowi natemat.pl. Odpowiedział w nim m.in. co trzeba zrobić z cenami paliw oraz... skrytykował samego siebie w kontekście pomysłu zmiany wieku emerytalnego.

"Natychmiast musi być obniżona marża Orlenu i Lotosu. Dane publikowane przez te spółki jasno pokazują, że od stycznia nastąpił skokowy wzrost ich zysków" – powiedział szef Platformy Obywatelskiej. Stwierdził, że ceny paliwa powinny być "trzymane w ryzach" i trzeba podjąć na drodze do tego celu odpowiednie decyzje.

Donald Tusk ocenił, że ceny paliwa, które są czynnikiem napędzającym inflację, mogą sprawić, że "PiS przegra wybory". Padło więc pytanie: „Krótka piłka: dziś zostaje pan premierem, po ile jutro będzie paliwo?”. - 5,19 zł - odpowiedział Tusk.

"Pozjadał wszystkie rozumy"

Donald Tusk zauważył, że "gdy człowiek rządzi cztery czy pięć lat, to czasami uważa, że pozjadał wszystkie rozumy". Jego zdaniem w 2011 roku powinien się bardziej zastanowić, w jaki sposób rozmawiać z ludźmi. 

Jako przykładu użył przede wszystkim pomysłu o podniesieniu wieku emerytalnego. - Najbardziej dobitnym przykładem sytuacji, w której ta refleksja by mi się przydała, jest kwestia wieku emerytalnego. To dowód na to, jak ważne jest to, by cały czas trzymać się ziemi i nieustannie rozmawiać z ludźmi".

Krytyka zachodnich polityków 

Tusk podczas wywiadu w natemat.pl pytany był również o politykę zagraniczną. Skrytykował polityków europejskich, którzy spotykają się z Władimirem Putinem, mówiąc, że są naiwni. Pytany natomiast, co sam by powiedział na takim spotkaniu, stwierdził, że nigdy do niego nie dojdzie. 

— Putina trzeba pokonać, a nie z nim rozmawiać. Wydaje się, że Rosja znowu znalazła się — swoją drogą nie pierwszy raz w historii — na zakręcie. Reszta świata powinna wiedzieć, że aby narzucić Rosji warunki, trzeba z nią wygrać, a nie z nią rozmawiać — podkreślił.

Tusk o relacji z Kaczyńskim 

— Moje relacje z Jarosławem Kaczyńskim są relacjami politycznymi. Tu nie chodzi o empatię, wzruszenia, emocje. Kaczyński jest politykiem. Nie żywię do niego żadnych uczuć.

Zauważył natomiast, że prezes PiS jest "twardym konkurentem". Ciągle uważa go za niebezpiecznego przeciwnika politycznego.

Emerytura Donalda Tuska   

- Jeszcze nie dostałem żadnej emerytury – ani krajowej, ani europejskiej – więc nie wiem, jakie to jest uczucie  - powiedział Tusk pytany o wysokość swojej emerytury. - Ostatnia informacja, jaką dostałem z ZUS, mówi o 3 tysiącach z kawałkiem — mówił lider PO. Jak przekazał, pieniądze z ZUS otrzyma prawdopodobnie w czerwcu albo lipcu.

- Wiem, jak smakuje bieda. W przeciwieństwie do wielu polityków, którzy dziś rządzą czy brylują na salonach, mnie nikt nie musi uczyć, co znaczy surowe życie człowieka, który nie ma co do garnka włożyć. Osiem lat pracowałem jako robotnik fizyczny po to, żeby utrzymać żonę i dziecko. Nie znam drugiego polityka w Polsce, który miałby tak duże doświadczenie z codziennym, autentycznym życiem. Całymi miesiącami przemieszkiwałem w hotelach robotniczych w Jaworznie, Kędzierzynie-Koźlu czy Sosnowcu. I wie pani co? Kiedy pracowałem na tych kominach, to nie spotkałem Kaczyńskiego - wspominał lider  PO.

Obajtek odpowiada

Po opublikowaniu wywiadu szefa PO w natemat.pl swój komentarz wystosował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, któremu nie spodobały się słowa Tuska w kontekście cen paliw. 

— Najbardziej szokuje fakt, że ceny paliwa osiągają absolutnie rekordowe pułapy mimo zdjętego VAT-u, a Orlen i Lotos notują najwyższe zyski w historii. Co prawda pazerność tej ekipy jest już przysłowiowa, a zamiłowanie prezesa Obajtka do zbytku, pałaców i nieruchomości jest legendarne, ale przecież nie o to tu chodzi – opowiadał były przewodniczący Rady Europejskiej. 

Daniel Obajtek przypomniał Tuskowi jak wyglądał Orlen "za jego czasów" i ile zarobił wówczas w pół roku jeden prezes stacji. 

"Za Pana czasów Orlen ocierał się o rentowność, mafie paliwowe zarabiały krocie, a jeden prezes Orlenu w pół roku zarobił 6 mln zł. Odnośnie pałaców, to nieruchomość, o której Pan mówi, przekazałem nieodpłatnie fundacji. Zachęcam Pana kolegów, żeby zrobili to samo" — napisał na Twitterze Obajtek.


MP

Czytaj dalej:Lubię to! Skomentuj123 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka