Aleksiej Nawalny zaginął. Nie jest już w kolonii karnej, w której przebywał

Aleksiej Nawalny to słynny rosyjski opozycjonista, krytyk polityki Kremla. Fot. PAP/EPA
Aleksiej Nawalny to słynny rosyjski opozycjonista, krytyk polityki Kremla. Fot. PAP/EPA
Aleksiej Nawalny został przewieziony z kolonii karnej, w której dotychczas przebywał, w nieznane miejsce - twierdzi jego bliski współpracownik.

„Tego nie wiemy” 

„Gdzie jest teraz Aleksiej, do której kolonii go zabrano, tego nie wiemy” - napisał Leonid Wołkow w swoim oświadczeniu umieszczonym na kanale w serwisie Telegram.

Polecamy:Słynny rosyjski opozycjonista został uwięziony w lutym 2021 roku za złamanie zasad warunkowego zawieszenia kary dwóch i pół roku pozbawienia wolności orzeczonej za „malwersacje finansowe”. Aresztowano go po powrocie z Niemiec, gdzie był leczony po próbie otrucia go w Rosji jednym z nowiczoków, czyli bojowym środkiem chemicznym.

Nawalny. Wyroki i oskarżenia 

W marcu Nawalny został skazany na dziewięć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na podstawie oskarżeń o defraudację i obrazę sądu. Nakazano mu również zapłatę grzywny w wysokości 1,2 miliona rubli (ok. 11,5 tysięcy dolarów amerykańskich).

31 maja rosyjski opozycjonista został oskarżony w kolejnej sprawie karnej, dotyczącej „tworzenia organizacji ekstremistycznej i podżegania do nienawiści wobec władz”. W przypadku uznania go za winnego, grozi mu do 15 lat więzienia.
Nawalny przekonuje, że wszystkie zarzuty wobec niego są sfabrykowane. Mają wynikać z politycznego zamówienia - jego publiczna i opozycyjna działalność nie podoba się Kremlowi.

Nawalny odsiadywał dotąd karę w Kolonii Karnej numer 2 w Pokrowie, około 119 kilometrów na wschód od Moskwy.
Obecnie miejsce jego pobytu nie jest znane.

KW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj34 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka