Jarosław Kaczyński poprosił dziennikarzy o cierpliwość, fot. PAP/Rafał Guz
Jarosław Kaczyński poprosił dziennikarzy o cierpliwość, fot. PAP/Rafał Guz

Jarosław Kaczyński nie odejdzie z rządu? Tajemnicza wypowiedź prezesa PiS

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Wydaje mi się, że wykonałem w rządzie to, co miało być wykonane - stwierdził we wtorek wicepremier Jarosław Kaczyński, pytany przez dziennikarzy o odejście z Rady Ministrów. Poprosił też o cierpliwość, bo to jest "przyszłe i niepewne".

Kaczyński odpowiada, czy odejdzie z rządu

W ubiegły poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk powiedział w Radiu Zet, że "wszystko wskazuje na to, że moment odejścia Jarosława Kaczyńskiego z rządu się zbliża". Nie podał jednak dokładnej daty. Kaczyński, który jest wicepremierem i od października 2020 r. kieruje Komitetem Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, sam także zapowiadał odejście z rządu.

Polecamy: Był posłem, jest wójtem. Mówi, o co naprawdę chodzi w przesunięciu wyborów samorządowych

Na wtorkowej konferencji prasowej dziennikarze prosili Kaczyńskiego, by sam potwierdził lub zaprzeczył informacjom, że odchodzi z rządu. - Różne informacje krążą i proszę o cierpliwość (...). Bardzo proszę o cierpliwość, to jest naprawdę świetna cecha nawet u dziennikarzy - powiedział lider PiS. Dopytywany podkreślił, że przyszedł do rządu "z różnego rodzaju koncepcjami, a główną koncepcją była ustawa o obronie ojczyzny".

Pytany, czy odchodząc z rządu będzie usatysfakcjonowany wykonaniem swojej misji, bo wchodził do rządu "także poniekąd jako rozjemca pewnego politycznego sporu" między premierem Mateuszem Morawieckim a szefem MS Zbigniewem Ziobrą, wicepremier odpowiedział: "Ale to jest pańskie przeświadczenie, że ja wchodziłem jako rozjemca".

- Oczywiście ma pan do takiego przeświadczenia prawo, ale ja w żadnej mierze go nie podzielam. Także tutaj to pytanie odnosi się do czegoś, co po prostu nie miało miejsca - zaznaczył prezes PiS. Dodał, że jeżeli chodzi o "cele merytoryczne" jego prac w rządzie, to - jak mówił - "ja rzeczywiście, wydaje mi się, wykonałem to, co miało być wykonane".

Ponieważ było to kolejne pytanie odnoszące się do zapowiadanego odejścia z rządu, Kaczyński powiedział: - Ale państwo tutaj mówią o czymś, co jest przyszłe i niepewne - a mówię o tym odejściu - więc (...) ja rozumiem, że państwo by bardzo chcieli, żeby rząd został - nie wiem, czy wzmocniony czy zubożony, to jest państwa ocena - przez moją nieobecność, ale proszę o cierpliwość - powiedział wicepremier.

Kto zastąpi szefa PiS


Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski pytany we wtorek w TVP 1, kiedy prezes PiS opuści rząd, przestanie kierować Komitetem, odparł, że jest to decyzja Jarosława Kaczyńskiego. - O tym, kiedy to nastąpi, czy nastąpi oczywiście i kiedy, to już będzie pan prezes komunikował osobiście. Natomiast mogę tak podpowiedzieć, że dzisiejszy dzień może być w tym kontekście dosyć istotny - stwierdził polityk PiS.

Dopytywany, czy we wtorek zapadnie ta decyzja, odparł: "tylko mówię - dzisiejszy dzień może być w tym kontekście, odpowiedzi na te pytanie, dosyć istotny". "Polecam dziś - stay tuned" - dodał Sobolewski.

Na pytanie, kto zastąpi szefa PiS, odparł, że "jeśli taka decyzja zapadłaby, podjąłby ją pan prezes, sam będzie o tym komunikował, natomiast dalsze rzeczy to już są tylko i wyłącznie dywagacje w tej chwili". Na uwagę, że w mediach pojawia się w tym kontekście często nazwisko szefa MON - Mariusza Błaszczaka, Sobolewski odpowiedział, że "jeśli miałby ocenić pana ministra, to oczywiście spełnia wszystkie kryteria i ma ku temu wszelkie kompetencje". - Natomiast jeszcze raz podkreślam - nie ma w tej chwili takiej decyzji o tym, aby pan prezes odchodził z rządu, a już tym bardziej, kto by miał być na miejsce pana prezesa jako wicepremier - powiedział sekretarz generalny PiS.

Sobolewski dopytywany, czy - jeśli prezes PiS odszedłby z rządu - to z polityki nie odejdzie, odparł, że "nie ma takiej możliwości".

W kwietniu prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany, czy planuje pozostać w KPRM na najbliższe miesiące na stanowisku wicepremiera, odpowiedział: "Na razie zostaję". Jeżeli tylko będzie sytuacja troszkę lepsza niż ta, która jest obecnie, to zrealizuję ten projekt, który miałem" - zapowiedział. - Miałem odejść najdalej w lutym, ostateczna data to był koniec lutego - mamy już kwiecień - mówił wówczas.

ja

Czytaj także:

Tusk zdradził po ile będzie paliwo, kiedy zostanie premierem

Poseł PiS komentuje wypowiedzi agenta Rybusa. "To podejrzane, należy je sprawdzić"

Disney Plus już w Polsce. Co zobaczymy, za jakie pieniądze?

16-latek jechał w centrum miasta 220 km/h. Skasował taksówkę. Dwie osoby nie żyją


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka