USA nie sprzeda Ukrainie nowych dronów? Boją się, że dostaną się w ręce wroga

Plany sprzedaży Ukrainie czterech nowoczesnych dronów Grey Eagle zostały wstrzymane. USA obawiają się, że sprzęt trafi w ręce wroga. (fot. PAP)
Plany sprzedaży Ukrainie czterech nowoczesnych dronów Grey Eagle zostały wstrzymane. USA obawiają się, że sprzęt trafi w ręce wroga. (fot. PAP)
Zaplanowana sprzedaż Ukrainie czterech uzbrojonych dronów Grey Eagle została wstrzymana przed administrację prezydenta Joe Bidena. Ma to związek z obawą, że sprzęt ten może trafić do rąk wroga.

Wątpliwości co do sprzedaży dronów

Reuters podał w piątek, powołując się na źródła związane ze sprawą, że zastrzeżenia do sprzedaży dronów MQ-1C Gray Eagle, które mogą być uzbrojone w pociski Hellfire do wykorzystania na polu walki z Rosją, pojawiły się podczas szczegółowego przeglądu Administracji ds. Bezpieczeństwa Technologii Obronnych Pentagonu. Jej zadaniem jest ochrona wartościowych technologii przed dostaniem się w ręce wroga. Projekt został zatwierdzony wcześniej przez Biały Dom.

Obawy USA

Sprzeciw wobec eksportu dronów wynika z obaw, że radary i urządzenia obserwacyjne w dronach, gdyby dostały się w ręce rosyjskie mogłyby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Ameryki.

— Przeglądy bezpieczeństwa technologii są standardową praktyką przy przekazywaniu amerykańskiego sprzętu obronnego wszystkim partnerom międzynarodowym. Poszczególne przypadki są rozpatrywane indywidualnie pod względem merytorycznym — wyjaśniła rzeczniczka Pentagonu Sue Gough.

Decyzję dotyczącą kontynuowania transakcji rozpatruje obecnie Pentagon. Każdy z Gray Eagle produkowanych przez General Atomics kosztuje 10 mln dolarów.


RB

Czytaj dalej:

Zmarła aktorka Anna Grzeszczak-Hutek. Takich ról się nie zapomina

Przed nami miesiące sporów i konfliktów. Były senator PO mówi, co połączy opozycję i rząd

Krajowy Plan Odbudowy. Minister zdradza, kiedy mogą do nas trafić pierwsze miliardy

Draghi, Macron i Scholz na ustach świata. Ale jeden polityk został kompletnie zignorowany

"Polska Kim Kardashian", czyli modelka Roksana Oraniec w Salon24.pl: Przyszłość? Polityka

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka