Nowy minister, prezydent Duda go powołał. Kim jest?

Prezydent Andrzej Duda powołał na funkcję ministra-członka Rady Ministrów Zbigniewa Hoffmanna. Źródło: PAP/Andrzej Lange
Prezydent Andrzej Duda powołał na funkcję ministra-członka Rady Ministrów Zbigniewa Hoffmanna. Źródło: PAP/Andrzej Lange
Prezydent Andrzej Duda powołał na funkcję ministra i członka Rady Ministrów Zbigniewa Hoffmanna. Po odejściu Jarosława Kaczyńskiego z rządu zostanie też nowym przewodniczącym Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

Prezes PiS tłumaczył, że Hoffmannowi ma podlegać bieżący nadzór nad Komitetem.

Kim jest Zbigniew Hoffmann?

Zbigniew Hoffmann, który urodził się 5 lipca 1963 r. w Poznaniu, do tej pory pełnił funkcję zastępcy szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Polityk jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W 2004 roku był stypendystą rządu amerykańskiego w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Karierą polityczną rozpoczynał na szczeblu lokalnym, gdzie w latach 1997-2000 był asystentem wojewody w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Natomiast w okresie 2000-2006 pełnomocnikiem prezydenta Poznania. W 2006 r. został powołany na urząd wicewojewody wielkopolskiego.

Hoffmann 7 listopada 2006 r. objął funkcję wojewody kujawsko-pomorskiego. Pełnił ją do 29 listopada 2007 r., po czym w 2009 rozpoczął pracę na stanowisku eksperta w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, a następnie w Kancelarii Prezydenta RP w okresie prezydentury Lecha Kaczyńskiego. 8 grudnia 2015 r. został powołany na stanowisko wojewody wielkopolskiego.

Podczas wyborów parlamentarnych 2019 roku w wyborach parlamentarnych udało mu się uzyskać mandat posła na Sejm IX kadencji. Przed wyborami został również przewodniczącym zarządu okręgowego PiS w Poznaniu.

Co robi w rządzie?

Zbigniew Hoffmann zastępuje Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podczas jego nieobecności oraz wykonuje zadania określone przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka.

Podejmuje on także czynności wynikające z nadzoru nad Ośrodkiem Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, Instytutem Zachodnim im. Zygmunta Wojciechowskiego, Instytutem Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka oraz Instytutem Europy Środkowej. 

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka