Na gdańskich Stogach sanepid zamknął kąpielisko. Źródło: pixabay.com (zdjęcie poglądowe)
Na gdańskich Stogach sanepid zamknął kąpielisko. Źródło: pixabay.com (zdjęcie poglądowe)

Tam nie jedź na urlop. Zamknięte kąpielisko w Gdańsku

Redakcja Redakcja Turystyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Na gdańskich Stogach sanepid zamknął kąpielisko. Powodem jest wykrycie w wodzie Escherichia coli (E.coli). Na wieżyczce ratowniczej powiewa czerwona flaga. Ratownicy, którzy rozpoczęli w piątek pracę, odradzają kąpieli w tym miejscu.

Kąpielisko na gdańskich Stogach w piątek miało rozpocząć swoją działalność. Jednak ze względu na wykrycie w wodzie przez sanepid bakterii Escherichia coli, kąpielisko będzie zamknięte do odwołania.

Kąpielisko zamknięte do odwołania 

"Zgodnie z zapowiedziami w piątek otworzyliśmy kąpielisko w Gdańsku Brzeźnie, a kąpielisko na gdańskich Stogach nadal musi pozostać zamknięte" - przekazał PAP kierownik gdańskich kąpielisk Łukasz Iwański.

Dodał, że w środę sanepid pobrał próbki wody, w których wykryto bakterię.

Informację potwierdziła zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Anna Obuchowska. "Badanie wody zostało powtórzone. Prawdopodobnie w sobotę otrzymamy wyniki" - tłumaczyła.

Dodała, że do czasu otrzymania wyniku, który wykluczy występowanie bakterii w wodzie, kąpielisko będzie zamknięte.

Na wieżyczce ratowniczej powiewa czerwona flaga 

Kierownik gdańskich kąpielisk przekazał, że na wieżyczce ratowniczej powiewa czerwona flaga, a ratownicy, którzy w piątek rozpoczęli prace informują plażowiczów o wykryciu w wodzie bakterii i "odradzają wchodzenia do wody".

W piątek, zgodnie z harmonogramem, została uruchomiona plaża w Gdańsku Brzeźnie. Pozostałe gdańskie kąpieliska ruszą 1 lipca. Łącznie przygotowanych zostanie dziewięć kąpielisk o łącznej długości 1300 metrów: Jelitkowo, Piastowska Jelitkowo, Molo Brzeźno, Hallera Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle oraz Świbno. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będzie ok. 70 ratowników.

Enterokoki, podobnie jak bakterie E.coli, żyją w jelitach. Zakażenie enterokokami może spowodować zatrucie krwi i posocznicę. Prowadzi także do zakażenia m.in. w obrębie jamy brzusznej i miednicy, zakażenia ran. Bakteria E. coli powoduje zatrucie pokarmowe, może prowadzić też m.in. do zakażenia dróg moczowych.

MP

Czytaj dalej:
Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo