Utwór Mozarta "zbyt religijny". Tak uznali francuscy nauczyciele i odradzają go dzieciom

Hymn Wolfganga Amadeusa Mozarta stoi w sprzeczności z laickością Francji.
Hymn Wolfganga Amadeusa Mozarta stoi w sprzeczności z laickością Francji.
Związek francuskich nauczycieli szkół podstawowych Snuippa odradza uczniom naukę utworu Mozarta "Ave verum corpus". Według nich, hymn ma zbyt duże przesłanie regilijne, co stało się bardzo problematyczne w kontekście zmagań o oddzielenie religii od edukacji.

Mozart łamie zasadę laickości we Francji - uznało środowisko nauczycieli. "Ave verum corpus" Mozarta ma zostać zaprezentowane na lipcowym koncercie uczniów na esplanadzie Bazyliki Matki Boskiej Różańcowej w Lourdes. Wykonanie zostało wyreżyserowane przez słynnego włoskiego dyrygenta Riccardo Mutiego w ramach festiwalu humanistyczno-solidarnościowego "L'offrande musicale".

"Ave verum corpus" Mozarta to krótki utwór religijny dla chóru i na instrumenty napisany pod koniec XVIII w. na święto Bożego Ciała. Do muzyki włączono łacińską modlitwę. 

Zobacz: 

Nauczyciele oburzeni 

Jednak Snuippa - związek zawodowy - ujawniła, że nauczyciele wysłali raport do ministerstwa kultury w tej sprawie, a w liście stwierdzili, że „stoją w obliczu poważnego ataku na neutralność religijną wynikającą z ustawy z 1905 r., zaś grota w Lourdes jest uznawana przez duchowieństwo katolickie jako „ważne miejsce katolicyzmu”.

„Nie mamy nic przeciwko Kościołowi katolickiemu. Nie sprzeciwiamy się studiowaniu i poznawaniu dzieł stanowiących część naszego dziedzictwa kulturowego. Ale tekst tego utworu jest bardzo religijny. A miejsce bardzo problematyczne. Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby sprawa dotyczyła innej religii” – podkreślili.  

Laickość państwa a utwór Mozarta

„Ręce mi opadają” — skomentował całą sytuację pianista David Fray, twórca i dyrektor festiwalu, który nie może pogodzić się z taką interpretacją koncertu. 

„Ideą Riccardo Mutiego, jednego z najwybitniejszych żyjących dyrygentów, było podarowanie uczniom w prezencie możliwości zaśpiewania tego arcydzieła Mozarta; współpracujemy z ratuszem Lourdes – wyjaśnia. Dzieła muzyczne od wieków zamawiane przez Kościół mają dwa oblicza. Jeden jest religijny, drugi uniwersalny” – stwierdził Fray w "Le Figaro". 

GW

Lubię to! Skomentuj68 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo