Ukraińscy żołnierze uziemili kolejny rosyjski śmigłowiec. To bardzo kosztowny łup

Ka-52 Aligator. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Wikipedia
Ka-52 Aligator. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Wikipedia
Rosjanie stracili nad Ukrainą przynajmniej kilkanaście zaawansowanych technologicznie śmigłowców szturmowych Ka-52 Aligator, będących chlubą ich lotnictwa śmigłowcowego. W sieci pojawiło się kolejne nagranie z zestrzelenia takiej maszyny, dokonanego przez Siły Zbrojne Ukrainy.

Widowiskowe zestrzelenie śmigłowca Ka-52 Aligator

Zestrzelenia dokonali ukraińscy żołnierze pochodzący z walczącej w środkowym Donbasie 95. Brygady Desantowo-Szturmowej.Na nagraniu widać, jak żołnierz uzbrojony w wyrzutnię wypuszcza pocisk. Widzimy cel, czyli najprawdopodobniej lecący śmigłowiec. Przez kilka sekund obserwujemy poruszający się punkt, apotem trafienie. "Jest!" - cieszą się Ukraińcy. Zestrzelenia dokonano albo pociskiem LMM Martlet, albo Starstreak (są różne opinie).

Czytaj: Ukraińcy urządzili sobie powietrzną strzelnicę. Potworne straty Rosjan

Aligatory to chluba rosyjskiego lotnictwa śmigłowcowego

Ka-52, będący wizytówką nowoczesnej części armii Federacji Rosyjskiej poniósł jak dotąd najcięższe potwierdzone straty ze wszystkich śmigłowców w tej wojnie. Zniszczona obecnie maszyna to prawdopodobnie 17. wiropłat tego typu. W ostatnich dniach pojawiały się także doniesienia o innych zestrzeleniach Ka-52 dokonywanych przy pomocy zestawów Igła. Jak na razie nie ma na nie jednak potwierdzenia filmowego ani zdjęciowego.

- Śmigłowce szturmowe istnieją po to, żeby dokonywać rajdów nad ugrupowaniem przeciwnika. Tymczasem te maszyny, pomijając szturmy powietrzne z początku wojny, np. w Hostomlu, też są obecnie wykorzystane do prostych zadań „artylerii lotniczej” – komentuje w PAP ekspert ds. wojskowości Mariusz Cielma.

Szacunkowa cena śmigłowca szturmowego Ka-52 Aligator wynosi około 15 milionów dolarów.

ja

Czytaj także:

Stało się, prezydent podpisał. Ponad 9 mln Polaków otrzyma wspaniały prezent

Miedwiediew grozi trzecią wojną światową w przeddzień szczytu NATO

Dramat wielkich tenisistów na Wimbledonie. Wycofali się przez Covid-19

Poseł Koalicji Obywatelskiej przyłapany na jeździe rowerem po alkoholu

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka