Polska broń na wojnie. Ukraiński generał chwali Kraby i dziękuje Polsce

Polskie armatohaubice Krab są używane w wojnie na Ukrainie. Źródło: commons.wikimedia.org
Polskie armatohaubice Krab są używane w wojnie na Ukrainie. Źródło: commons.wikimedia.org
Generał Wałerij Załużny opublikował w piątek w mediach społecznościowych nagranie. Widać na nim użyte w boju polskie armatohaubice samobieżne Krab. Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy do nagrania dołączył podziękowania dla Polski za pomoc.

"Na nikogo nie napadaliśmy. Bronimy swojego" - napisał Załużny na Facebooku. Podkreślił, że w obronie pokoju na Ukrainie i w całej Europie stronie ukraińskiej pomaga uzbrojenie, amunicja i sprzęt od krajów partnerskich. "Na nagraniu - polskie działa samobieżne Krab" - wskazał.

Generał dziękuje Polsce 

Na filmiku pokazano w działaniu polskie uzbrojenie, w tle słychać melodię "Deszcze niespokojne". Pod koniec pojawia się plansza z napisem: "Siły Zbrojne Ukrainy są szczerze wdzięczne Polakom za skuteczne wsparcie i pomoc. Czujemy, że możemy się oprzeć na waszym ramieniu".

Pod koniec maja Polska przekazała Ukrainie 18 samobieżnych armatohaubic AHS Krab kalibru 155 mm. Podpisano też umowę na zakup ok. 50 kolejnych sztuk tego uzbrojenia.

Warto dodać, że pod nagraniem pojawiło się również wiele komentarzy z podziękowaniami od obywateli Ukrainy. 

AHS Krab

Krab to współczesna armatohaubica samobieżna kalibru 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów. Broń ta produkowana jest przez polskie przedsiębiorstwo przemysłu maszynowego i zbrojeniowego Huta Stalowa Wola. 

Armatohaubice stanowią polską adaptację produkowanego na licencji brytyjskiego systemu wieżowego AS90/52. Podwozie natomiast jest spolonizowaną wersją południowokoreańskiej haubicy K9 Thunder. Krab posiada 12,7-mm wielkokalibrowy karabin maszynowy WKM-B zamontowany na podstawie z celownikiem K-10T na dachu wieży. Szybkostrzelność serią wynosi 3 strzały na 10 sekund, ogniem intensywnym 6 strzałów na minutę, zaś szybkostrzelność praktyczna wynosi 2 strzały na minutę.

MP

Czytaj dalej:Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka