Przetarg na broń dla Ukrainy. Tak USA będą pomagać na froncie

Pentagon analizuje około 1300 propozycji zgłoszonych przez 800 amerykańskich firm zbrojeniowych, które są gotowe wyprodukować różne rodzaje broni i sprzętu wojskowego dla Ukrainy. Źródło: flickr.com, CC BY 2.0
Pentagon analizuje około 1300 propozycji zgłoszonych przez 800 amerykańskich firm zbrojeniowych, które są gotowe wyprodukować różne rodzaje broni i sprzętu wojskowego dla Ukrainy. Źródło: flickr.com, CC BY 2.0
Pentagon analizuje około 1300 propozycji zgłoszonych przez 800 amerykańskich firm zbrojeniowych, które są gotowe wyprodukować różne rodzaje broni i sprzętu wojskowego dla Ukrainy, walczącej z rosyjską inwazją.

Decyzja w sprawie zwycięskich ofert i konkretnych rodzajów wsparcia militarnego dla Kijowa ma zapaść w ciągu kilku najbliższych tygodni - podała stacja CNN. W pierwszej kolejności rozważane będą m.in. komponenty obrony powietrznej, broń przeciwpancerna i bezzałogowe statki powietrzne, czyli uzbrojenie zgłoszone przez stronę ukraińską jako najbardziej potrzebne na froncie.

USA i kraje sojusznicze przyśpieszają produkcję zbrojeniową

Stany Zjednoczone i państwa sojusznicze podejmują wysiłki na rzecz przyspieszenia produkcji zbrojeniowej i zwiększenia możliwości przemysłu wojskowego, żeby zredukować różnice w wyposażeniu Kijowa i Moskwy. Jest to związane z przekonaniem, że kraje Zachodu będą musiały wspierać Ukrainę również wówczas, gdy wyczerpią się jej zapasy uzbrojenia.

USA preferuje, aby narody sojusznicze, które zaopatrują w pomoc wojskową Ukrainę, dostarczały do ​​swoich arsenałów broń wyprodukowaną w Rosji. Jak tłumaczą, "siły ukraińskie znają te systemy i nie będą potrzebowały szkolenia".

Miliardy dolarów pomocy od USA

Stany Zjednoczone i NATO będą pomagać Ukrainie tak długo, jak będzie trzeba, by nie została ona pokonana przez Rosję - zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden podczas konferencji prasowej na koniec szczytu NATO w Madrycie.

Do tej pory Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie ok. 6,1 miliarda dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa. Biden w Madrycie zapowiedział przy tym, że USA ogłoszą wkrótce kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 800 mln dolarów, w ramach którego Kijów otrzyma "zaawansowane zachodnie systemy obrony powietrznej, więcej artylerii i amunicji, radarów przeciwartyleryjskich i dodatkową amunicję do systemu artylerii rakietowej HIMARS". Dodał, że także inne kraje dostarczą Ukrainie systemy HIMARS.

Nowa, specjalna grupa w Pentagonie 

Pentagon ustanowił szczegółową strukturę biurokratyczną, która ma oceniać potrzeby Ukrainy i starać się przyspieszyć ich zaopatrzenie. Nowa "grupa ds. integracji wyższego szczebla” składająca się z wyższych urzędników dokonuje przeglądu najnowszych potrzeb operacyjnych Ukrainy.

Dodatkowo Departament Obrony USA przekazuje, że kolejne, potencjalne wsparcia dla Ukrainy będą finansowane ze specjalnego programu Ukraine Security Assistance Initiative. W puli programu znajduje prawie miliard dolarów na kontrakty na broń dla Ukrainy. 

MP

Czytaj dalej:Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka