Inflacja uderza w kieszenie Polaków.
Inflacja uderza w kieszenie Polaków.

Inflacja znowu podskoczyła, robi się groźnie. Ceny są najwyższe od ćwierćwiecza

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 276
Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc. rdr - wynika z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. To najwyższy wskaźnik od 25 lat. Jeszcze w maju oscylowała na poziomie 13,9 proc.

Jak twierdzą eksperci, powodem wysokiej inflacji w ubiegłym miesiącu są ceny na rynku paliw. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szacunku flash w porównaniu z czerwcem 2021 r. wzrosły o 15,6 proc., natomiast w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,5 proc.   

Niepokojące prognozy

Wielu ekonomistów prognozowało taki rozwój wypadków. Niedawno opisywaliśmy niepokojące analizy Santander Consumer Bank, który pomylił się minimalnie - szacował, że inflacja w czerwcu wyniesie 15,5 proc. Od czerwca do września wskaźnik inflacji konsumenckiej będzie kształtował się na poziomie 15 proc. z ryzykiem "silniejszego okresowego wybicia w górę".

Dane o wzroście cen będą decydujące dla Rady Polityki Pieniężnej, która zdecyduje o ewentualnej podwyżce stóp. Ostatni raz taka drożyzna w Polsce miała miejsce w 1997 roku. Inflacja wtedy wynosiła 16,6 proc. 

Zobacz: 

Inflacja znowu podskoczyła, robi się groźnie. Ceny są najwyższe od ćwierćwiecza

Kulisy rozmów Macrona z Putinem. Poznaliśmy powód inwazji na Ukrainę

Żakowski odczytał list od Lisa. Bronił byłego naczelnego "Newsweeka"


GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka