Niemcy przygotowują się do jesiennej fali COVID-19. Przedstawiono specjalny plan

Niemcy opracowali plan na wypadek wzmożonych zakażeń na koronawirusa jesienią.
Niemcy opracowali plan na wypadek wzmożonych zakażeń na koronawirusa jesienią.
Minister zdrowia Niemiec przygotował siedmiopunktowy plan, który ma obowiązywać w czasie kolejnej fali zakażeń na koronawirusa. Karl Lauterbach z SPD obawia się przeciążenia szpitali i szybkiego rozprzestrzeniania się zarazy.

Projekt Lauterbacha nie zawiera jeszcze regulacji, dotyczących ewentualnych zmian w ustawie o ochronie przed infekcjami. Obecna podstawa prawna szczepień przeciw COVID-19 ma zostać przedłużona do 30 kwietnia 2023 r. Placówki opiekuńcze będą zobowiązane do zapewnienia „minimalnych standardów zapobiegania zakażeniom i higieny”.

Aby uniknąć „wąskich gardeł” w przypadku kolejnej fali epidemii, wolne i zajęte łóżka na oddziałach szpitalnych będą zgłaszane i rejestrowane na poziomie centralnym – szpitale zaczną obowiązkowo i codziennie weryfikować dane. Plan niemieckiego ministerstwa zdrowia zakłada również bieżącą, pełną rejestrację wszystkich - a nie jak dotychczas, jedynie pozytywnych - wyników testów PCR. 

Czytaj: 

Tajemniczy komentarz zawieszonej dziennikarki Onetu. "Wszystkie rozmowy są w sieci"

Błaszczak pochwalił się kolejnym zakupem dla armii. To transportery opancerzone

Wielogodzinna strzelanina w USA. Napastnik zabił policjantów

Zaraźliwy wariant BA.5

- Uważam, że będziemy mieć duże trudności z wariantem BA.5, który obecnie się rozprzestrzenia. Spodziewam się bardzo dużej liczby przypadków, co może również doprowadzić do przeciążenia infrastruktury krytycznej. Tego się obawiam – skomentował minister zdrowia w piątek wieczorem w programie ARD „Tagesthemen”.

W piątek komisja ekspertów przedstawiła długo oczekiwany raport na temat skuteczności dotychczasowych środków ochrony przed koronawirusem. Wynika z niego, że środek ochronny, jakim jest noszenie maski, może nadal być pomocny w walce z koronawirusem. „Jednak co do wielu innych stosowanych wcześniej środków ochrony komisja postawiła duże znaki zapytania, uznając, że ze względu na brak wystarczających danych nie jest możliwa wiarygodna ocena” – pisze dpa.

Lauterbach potwierdził także, że wraz z ministrem sprawiedliwości Marco Buschmannem (FDP) chcą teraz „szybko wypracować przepisy, które pozwolą na lepszą ochronę obywateli jesienią i zimą. 

GW 

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości