Błaszczak pochwalił się kolejnym zakupem dla armii. To transportery opancerzone

Cougar 4x4 będzie na wyposażeniu polskiej armii.
Cougar 4x4 będzie na wyposażeniu polskiej armii.
Minister obrony narodowej ogłosił dziś dostarczenie dla sił zbrojnych 140 samochodów opancerzonych Cougar. Polski rząd wiele miesięcy temu starał się o kontrakt, który został sfinalizowany.

- Dziś do Polski dotarły kolejne wozy Cougar 4×4 - ponad 140 sztuk. Wkrótce korzystać z nich będą żołnierze z jednostek na wschodzie kraju. Konsekwentnie modernizujemy Wojsko Polskie i wzmacniamy zdolności obronne - oświadczył w sobotę Mariusz Błaszczak. 

 

Cougary zakupione dla Polski

Cougar H 4×4 jest podstawowym wariantem pojazdów z rodziny Cougar, zaliczany do MRAP. Amerykanie zakupili ich 25 tysięcy sztuk w czasie prowadzonej wojny z islamskimi terrorystami. Z innej wersji wozów, Mastiff 2 korzysta armia Wielkiej Brytanii. 

Pojazd opancerzony z napędem na cztery koła jest długi na 5,9 m. Jego maksymalna masa wynosi 17,2 t, a ładowność - 2,7 t. Pojazd ma możliwość brodzenia do głębokości 990 mm. Cougary w wersji, zakupionej przez MON, mają zainstalowany karabin maszynowy kal. 7,62 mm lub granatnik automatyczny o kal. 40 mm - w zależności od wersji. 

Tylko w ostatnich dniach MON ogłosiło zakup śmigłowców AW 149. Błaszczak podpisał umowę w Świdniku na dostawę 32 sztuk maszyn. 

Zobacz: 

Szef MON podpisał umowę. Kolejne wzmocnienie polskiej armii

Onet zawiesza znaną dziennikarkę. W tle pogłoski o romansie

Tusk: Jestem chrześcijaninem; wierzysz w Boga, nie możesz głosować na PiS


GW

Lubię to! Skomentuj100 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo