Szef MON podpisał umowę. Kolejne wzmocnienie polskiej armii

32 wielozadaniowe śmigłowce AW149 trafią na wyposażenie polskiej armii. Źródło: PAP/Wojtek Jargiło
32 wielozadaniowe śmigłowce AW149 trafią na wyposażenie polskiej armii. Źródło: PAP/Wojtek Jargiło
Śmigłowce AW149 trafią na wyposażenie polskiej armii. Umowę w Świdniku na dostawę 32 sztuk maszyn podpisał w piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

- Na wyposażenie polskich sił lądowych już od przyszłego roku trafią nowoczesne śmigłowce. To ważne w kontekście sytuacji międzynarodowej - oświadczył Błaszczak. 

Śmigłowce typu AW149 zasilą polską armię 

- Po raz kolejny podpisaliśmy umowę tu, w PZL Świdnik, dotyczącą wyposażenia Wojska Polskiego w śmigłowce. (...) W 2019 rok chodziło o śmigłowce AW101, które już bardzo niedługo trafią na wyposażenie polskiej marynarki wojennej. Przed chwilą umowa, która dotyczy śmigłowców AW149, które trafią na wyposażenie polskich sił lądowych - powiedział Błaszczak podczas uroczystości.

Podkreślił, że śmigłowce AW149 cieszą się dobrą opinią. - To są śmigłowce, które powstają w ramach grupy Leonardo, PZL Świdnik jest jednym z czołowych zakładów w ramach tej grupy - opisał. Wyraził też zadowolenie, że umowa daje perspektywy rozwoju PZL Świdnik.

- Ale najistotniejsze jest to, że na wyposażenie polskich sił lądowych trafią nowoczesne śmigłowce i to trafią już od przyszłego roku - wspomniał, dodając, że pierwsze śmigłowce będą gotowe już w przyszłym roku. W związku z tym - zaznaczył - polskie władze podjęły decyzję, by "skokowo przyspieszyć proces modernizacji Wojska Polskiego".

- Kontrakt opiewa na kwotę 8 mld 250 mln zł. Dotyczy 32 śmigłowców AW149, a więc dwóch eskadr śmigłowców. Jeszcze raz bardzo mocno podkreślam, że pierwsze śmigłowce trafią do Wojska Polskiego już w przyszłym roku - stwierdził Błaszczak.

W ramach kontraktu Polska ma również zamówiony pakiet logistyczny i szkoleniowy, łącznie z symulatorami.

Jakie zadania będą wykonywać śmigłowce AW149

Wielozadaniowe śmigłowce AgustaWestland AW149 produkowane są przez włoskie przedsiębiorstwo Leonardo. Wykorzystuje się je do zadań transportowych, wsparcia pola walki, ratownictwa bojowego i morskiego oraz maszyn dowodzenia. 

AW 149 napędzają dwa silniki turbowałowe o mocy 1490 kw każdy. Maszyna o masie 8,6 tony osiąga maksymalną prędkość do 278 km/h. 

Śmigłowce zostaną dodatkowo dla Wojska Polskiego wyposażone w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz systemy samoobrony. Dzięki temu "będą wykonywały zarówno zadania transportu żołnierzy, jak i wsparcia pododdziałów z powietrza" - podało MON. 

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj96 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo