Przełom w relacjach Polski z Izraelem? Andrzej Duda o listach uwierzytelniających

Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Izraela. Fot. KPRP/Grzegorz Jakubowski
Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Izraela. Fot. KPRP/Grzegorz Jakubowski
Polski prezydent odbył rozmowę z izraelskim odpowiednikiem Izaakiem Herzogiem i zgodził się, że trzeba jak najszybciej zamknąć procedurę składania listów uwierzytelniających przez ambasadora Izraela w RP Jaakowa Liwne.

Tematem rozmowy obu przywódców były także relacje dwustronne - zapewniono, że zostaną one przywrócone na "właściwy tor". 

Prezydent Herzog, w ramach wspólnej inicjatywy z premierem i ministrem spraw zagranicznych Izraela, zwrócił się z prośbą o powrót ambasadora Polski do Izraela. 

"Prezydent Duda zgodził się, że polski ambasador powinien zostać wyznaczony w krótkim czasie i poinformował, że nowy ambasador Izraela w Polsce złoży listy uwierzytelniające w najbliższych dniach" - oświadczyła Kancelaria Prezydenta. "Obaj prezydenci wyrazili nadzieję, że wszelkie kwestie w relacjach dwustronnych będą w przyszłości rozwiązywane poprzez szczery i otwarty dialog, w duchu wzajemnego szacunku" - podano.   

 

Czytaj:

Papież dementuje sensacyjne pogłoski. Zamierza wybrać się do Moskwy i Kijowa

Błaszczak zatwierdzi kolejną umowę. Wojsko Polskie otrzyma wsparcie dla Rosomaków

Lis wyśmiał podziękowania dla Kim. Nie ma sobie nic do zarzucenia

Kim jest nowy ambasador Izraela w Polsce? 

Nowy ambasador Izraela Jaakow Liwne (Yacov Livne) przybył do Polski pod koniec lutego, o czym informowała ambasada Izraela. Wcześniej Liwne był szefem departamentu ds. Eurazji w izraelskim ministerstwie spraw zagranicznych, jak też pełnił m.in. funkcję charge d’affaires placówki w Moskwie. 

 Liwne we wrześniu 2020 r. uzyskał nominację izraelskiego MSZ na stanowisko ambasadora w Warszawie, ale poprzedni rząd nie zgodził się na to z powodu tarć wewnątrz koalicji. Liwne został więc nominowany na ambasadora w Polsce prawie rok później, czyli pod koniec czerwca ubiegłego roku. 

GW


Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka