Błaszczak zatwierdzi kolejną umowę. Wojsko Polskie otrzyma wsparcie dla Rosomaków

Wojsko Polskie otrzyma 70 egzemplarz systemów wieżowych zintegrowanych z transporterami Rosomak. Źródło: PAP/Tomasz Waszczuk
Wojsko Polskie otrzyma 70 egzemplarz systemów wieżowych zintegrowanych z transporterami Rosomak. Źródło: PAP/Tomasz Waszczuk
Wojsko Polskie otrzyma 70 egzemplarzy systemów wieżowych zintegrowanych z transporterami Rosomak. Umowę na dostawę zatwierdzi we wtorek w Hucie Stalowa Wola wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

W ramach umowy przewidziane jest pozyskanie 70 egzemplarzy zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW-30, zintegrowanych z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR. Wszystko to na potrzeby integracji z kołowymi transporterami opancerzonymi (KTO) ROSOMAK.

Dodatkowo umowa obejmuje pakiet logistyczny obejmujący części zamienne do każdej z zamówionych wież oraz pakiet szkoleniowy dla załóg. Stronami umowy są Skarb Państwa reprezentowany przez Agencję Uzbrojenia oraz konsorcjum zakładów Huta Stalowa Wola S.A i WB Electronics S.A. Dostawy zaplanowane są na lata 2024-27.

Czym jest ZSSW-30 

Zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 powstał w wyniku realizacji pracy rozwojowej, w efekcie której opracowano prototyp wraz z dokumentacją techniczną. ZSSW-30 będzie służył do zwalczania celów opancerzonych oraz obiektów i umocnień wykorzystywanych przez przeciwnika, a także do wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych.

Zastosowane systemy optoelektroniczne umożliwią realizację zadań niezależnie od pory doby, a także w trudnych warunkach atmosferycznych. Główne uzbrojenie ZSSW-30 stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk.44S, która umożliwia prowadzenie ognia w trybie automatycznym i półautomatycznym, z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej.

Uzbrojenie pomocnicze stanowi sprzężony z armatą zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR. Broń jest ładowana zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz pojazdu.

Badania nad Nowym Bojowym Pływającym Wozem Piechoty

Resort w komunikacie zaznaczył, że w poniedziałek ruszają wojskowe badania kwalifikacyjne Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty (NBPWP). Ich pozytywne zakończenie - wskazano - umożliwi rozpoczęcie procesu negocjacji w sprawie uruchomienia produkcji seryjnej i zakontraktowania dostaw BWP BORSUK dla Sił Zbrojnych RP.

BWP BORSUK składa się z uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej (UMPG) i zdalnie sterowanego systemu wieżowego (ZSSW). Załogę stanowi trzech żołnierzy: dowódca, operator uzbrojenia i kierowca. Pojazd jest przeznaczony do transportu sześciu żołnierzy w rejon pola walki, przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony, jak również do wsparcia pododdziałów piechoty przy wykorzystaniu broni pokładowej.

Pojazd, przy wykorzystaniu pokładowego systemu uzbrojenia, ma możliwość zwalczania piechoty, pojazdów opancerzonych, celów powietrznych oraz innych obiektów wykorzystywanych przez przeciwnika, w każdych warunkach atmosferycznych i o każdej porze dnia. BWP BORSUK może również współdziałać z pododdziałami czołgów. Pojazd charakteryzuje się wysoką mobilnością i zdolnością do pokonywania przeszkód terenowych, w tym przeszkód wodnych pływaniem, a także może być eksploatowany w różnych warunkach klimatycznych. Prędkość maksymalna podczas przemieszczania się po drogach utwardzanych wynosi 65 km/h, a pływania 8 km/h. Masa bojowa w wariancie podstawowym wynosi 28 ton. 


MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo