UE ma wstępne porozumienia w sprawie regulacji rynku kryptowalut. (fot. Pixabay)
UE ma wstępne porozumienia w sprawie regulacji rynku kryptowalut. (fot. Pixabay)

UE zabiera się za kryptowaluty. Są wstępne porozumienia w sprawie regulacji rynku

Redakcja Redakcja Kryptowaluta Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Parlament Europejski wraz z Rada Europy zawarli wstępne porozumienie dotyczące ustawy o regulowaniu rynku kryptowalut. Ma ona wdrożyć przepisy dotyczące nadzoru wirtualnych walut, a także ochrony konsumentów i środowiska.

UE z nowymi przepisami dotyczącymi kryptowalut

Nowe przepisy dotykające rynek kryptowalut (MiCA) z pewnością wkrótce wejdą w życie, jednak na pierwsze potwierdzone informacje jeszcze należy poczekać.

Jak zauważa portal ithardware.pl, najważniejszym postanowieniem jest regulacja większości dostawców usług kryptowalutowych i przeciwdziałanie praniu pieniędzy. Wśród przepisów ma też znaleźć się regulacja zużycia energii. 

Według zapisu, Unii Europejskiej zależy na przejrzystości oraz na ujawnieniu, autoryzacji i nadzorze nad transakcjami, dzięki czemu konsumenci będą lepiej poinformowani na temat ryzyka, kosztów i opłat.

Co z NFT?

Zapis porusza też temat NFT. Przedstawiciele UE twierdzą m. in., że nie są one przedmiotem obrotu ani wymiany po równowartości. Podkreślono, że wyłączone z zakresu przepisów będą m. in. NFT oferowane publicznie po ustalonej cenie - np. bilety do kina czy cyfrowe dodatki do gier komputerowych. Zaznaczono, że MiCA obejmie kryptowaluty nieuregulowane przez obowiązujące przepisy dotyczące usług finansowych.

Kryptowaluty a środowisko

MiCA ureguluje także sprawę związaną ze śladem węglowym pozostawianym przez kryptowaluty. Podmioty będą musiały publicznie ujawnić swoje zużycie energii – na swojej stronie internetowej, w widocznym miejscu. Informacje na ten temat przekazywane mają być też właściwemu organowi krajowemu.

Jak zauważa ithardware.pl, te wstępne postanowienia, zanim wejdą w życie, muszą zostać najpierw zatwierdzone przez Komisję Gospodarczą i Monetarną, a następnie przez Radę. Tym samym, do zmian w tym zakresie nie dojdzie zbyt prędko.


RB

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka