Minął termin, w jednej gminie kary dla 2 tys. osób. Zapłacisz 5 tys. zł

Deklaracje w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków są obowiązkowe. fot. Pixabay
Deklaracje w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków są obowiązkowe. fot. Pixabay
Minął termin złożenia informacji o tym, czym palimy w domach. Spóźnialskim grożą srogie kary - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Kogo dotyczy obowiązek?

"Urzędnicy samorządowi od kilkunastu dni siedzą nad pudłami z deklaracjami mieszkańców o tym, co +wrzucają do pieca+ w swoich domach, i mozolnie ewidencjonują informacje w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Obowiązek ich złożenia mieli właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Wynika on z ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 554)" - podano w "Rz".

Jak mówią samorządowcy, za niewywiązanie się z tego obowiązku kary na mieszkańców będą musieli nakładać nie rząd, ale wójtowie, burmistrzowie i prezydenci - pisze gazeta.

Kara za brak zgłoszenia do CEEB może wynieść 5000 zł

"Rz" informuje, że "niemałe, bo sięgające 5000 zł". "Burmistrz zgodnie z ustawą musi wystawić mandat, jeśli tego nie zrobi, podlega odpowiedzialności za przekroczenie przepisów o dyscyplinie finansowej" – ostrzega, cytowany przez gazetę, burmistrz Niepołomic Roman Ptak. Już dziś w tej gminie prawdopodobnie trzeba będzie wystawić ich ok 2 tys. - napisała "Rz".

Jak dodała, samorządowcy podkreślają, że rząd całą odpowiedzialność za akcję zrzucił właśnie na nich. "Na poinformowanie mieszkańców i promocję nie dostaliśmy ani złotówki" – relacjonuje, cytowany, Konrad Lembas, który nadzorował akcję w Niepołomicach.

"Samorząd wydał 20 tys. zł, bo tyle kosztowało wydrukowanie i wysłanie 11 tys. listów z ankietą i pouczeniem o ustawowych obowiązkach i karach za ich niedopełnienie. W Gdańsku deklaracje nadal spływają. Wprowadzono już prawie 26 tys. (54 proc.). Napłynęły głównie pod koniec czerwca" - informuje "Rz".

Czytaj dalej:

SW

Lubię to! Skomentuj34 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka