Polska kupi dodatkowy węgiel. Premier musiał działać natychmiast

Łagiewniki, 14.07.2022. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej na terenie budowy przeszkola w Łagiewnikach, 14 bm. (jm) PAP/Maciej Kulczyński
Łagiewniki, 14.07.2022. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej na terenie budowy przeszkola w Łagiewnikach, 14 bm. (jm) PAP/Maciej Kulczyński
Premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie dla spółek skarbu państwa, by zakupiły łącznie 4,5 mln ton węgla, który ma być wykorzystywany przez gospodarstwa domowe - donosi Onet. Z ustaleń Salon24.pl wynika, że decyzja premiera jest związana z wnioskiem przesłanym przez Ministerstwo Klimatu i zaopiniowanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Spółki nie poradziły sobie z zakupem węgla, co doprowadziło do tego, że teraz premier musi działać kryzysowo.

Premier Morawiecki polecił spółkom zakup węgla

13 lipca premier Mateusz Morawiecki polecił spółkom PGE Paliwa oraz Węglokoks zakup w okresie do 31 sierpnia 2022 r. węgla energetycznego, który ma być wykorzystywany przez indywidualnych odbiorców gospodarstw domowych.

Z pisma wynika, spółka PGE Paliwa ma w ciągu półtora miesiąca zakupić aż 2,5 mln ton węgla energetycznego o "parametrach zbliżonych do parametrów jakościowych wykorzystywanych przez gospodarstwa domowe" i sprowadzenie go do Polski najpóźniej do 31 października 2022 r.

Natomiast spółka Węglokoks ma zakupić i sprowadzić do naszego kraju 2 mln ton węgla o takich samych parametrach i w tym samym terminie.

Zobacz: Polacy mają powody do radości. Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych

Węgiel zostanie kupiony ze środków z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19

Z dokumentu wynika, że realizacja tych poleceń zostanie sfinansowana ze środków z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.

Jak ustalił Salon24.pl, decyzja premiera jest związana z wnioskiem przesłanym przez Ministerstwo Klimatu i zaopiniowanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Spółki nie poradziły sobie z zakupem węgla, co doprowadziło do tego, że teraz premier musiał reagować w trybie kryzysowym.

Węglokoks i PGE rozpoczęły działania służące importowi węgla

- Potwierdzam, że Węglokoks SA otrzymał decyzję o zakupie węgla na rynkach międzynarodowych. Oprócz swojej podstawowej działalności gospodarczej, zaczęliśmy więc działania związane z importem węgla - powiedział PAP rzecznik Węglokoksu Jarosław Latacz.

- Wszystkie działania handlowe stanowią tajemnicę handlową przedsiębiorstwa; związani jesteśmy szeregiem umów międzynarodowych, w związku z czym nie mamy w tej chwili możliwości udzielania odpowiedzi na szczegółowe pytania - dodał rzecznik, nawiązując do pytań PAP na temat szczegółów podjętych przez firmę w tym zakresie działań.

Katowicka Grupa Węglokoks, oprócz eksportu, jest także istotnym graczem na rynku stali i surowców. Ponadto zajmuje się importem, logistyką i handlem międzynarodowym. Po pięciu miesiącach tego roku jednostkowe przychody Węglokoksu przekroczyły 1,4 mld zł, a zysk brutto wyniósł 103 mln zł.

Również Grupa PGE potwierdziła, że otrzymała w czwartek decyzję Prezesa Rady Ministrów zobowiązującą spółkę PGE Paliwa do zakupu do dnia 31 sierpnia 2022 r. 2,5 mln ton węgla opałowego.

PGE Paliwa przystąpiła do realizacji działania w dniu otrzymania tej decyzji - poinformowała PGE. Jak przypomniała spółka, obecnie PGE Paliwa realizuje kontrakty importowe zabezpieczające potrzeby Grupy PGE.

SW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj108 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka