Przy nich Polska to w UE niewinny baranek. Są państwa, które łamią przepisy Unii na potęgę

Polska w tej statystyce znajduje się na 11. miejscu ze średnio 45,4 procedurami naruszeniowymi na koncie rocznie. fot. Mielon - Own work, CC BY-SA 3.0
Polska w tej statystyce znajduje się na 11. miejscu ze średnio 45,4 procedurami naruszeniowymi na koncie rocznie. fot. Mielon - Own work, CC BY-SA 3.0
Jeśli myśleliście, że Polska jest w ścisłej czołówce jeśli chodzi o łamanie przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej, to byliście w błędzie. Pod tym względem nie mieścimy się nawet w pierwszej dziesiątce. A niekwestionowanym rekordzistą są Włochy.

Włochy nie liczą się z przepisami. KE ma mnóstwo pracy

Jak wynika z analizy opracowanej w sobotę przez portal Politico, Komisja Europejska wszczynała procedurę naruszeniową przeciwko temu krajowi w ciągu ostatnich 10 lat 1375 razy.

Średnio, przeciwko Włochom KE wszczyna 68,8 procedur naruszeniowych rocznie, wynika z wyliczeń Politico. Na drugim miejscu w tym zestawieniu jest Grecja - 62,6, a na trzecim - Portugalia (59,3).

Czytaj: Doradca prezydenta Ukrainy uderza w Niemcy. "Robią odwrotność tego, co chcemy osiągnąć"

Łamanie przepisów UE. Jak wypada Polska na tle innych państw członkowskich?

Polska w tej statystyce znajduje się na jedenastym miejscu ze średnio 45,4 procedurami naruszeniowymi na koncie rocznie. Nasz kraj wyprzedzają m.in. Belgia, Hiszpania, Francja, Czechy, czy Rumunia.

Większość postępowań o uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego, które Komisja rozpoczęła od 2002 roku dotyczy zagadnień związanych z regulacjami rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości - 4848. Na drugim miejscu są kwestie zdrowia i bezpieczeństwa żywności - 3694. Na trzecim - środowiska (3550).

SW

Czytaj także:

Joe Biden jest pierwszym prezydentem USA, który to zrobił

Kontrowersyjny autor ekspertyz dla Tuska ws. Glapińskiego. Studiował w szkole KGB

Poseł Konfederacji powołuje parlamentarny zespół do powstrzymania ukrainizacji Polski

Wyjaśniła się sprawa transferu Roberta Lewandowskiego do FC Barcelony
Lubię to! Skomentuj44 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka