Rosja przechodzi do kolejnego etapu. Wywiad Ukrainy zauważył niepokojące działania

Rosjanie szykują się do kolejnego etapu działań ofensywnych. fot. Kremlin.ru, CC BY 4.0
Rosjanie szykują się do kolejnego etapu działań ofensywnych. fot. Kremlin.ru, CC BY 4.0
Rosja szykuje się na razie do kolejnego etapu działań ofensywnych na Ukrainie, ale zauważalna jest aktywizacja działań rosyjskich w Donbasie – ocenił w sobotę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki w telewizji.

Rosja szykuje ofensywę

Odnosząc się do głosów o zakończeniu przerwy operacyjnej przez siły rosyjskie w Donbasie, Skibicki potwierdził, że wywiad zauważa pewną aktywizację przeciwnika. „Są to przy tym nie tylko ataki rakietowe z morza i powietrza – stwierdzamy ostrzały wzdłuż całej linii frontu. Jest intensywnie wykorzystywane lotnictwo taktyczne, śmigłowce szturmowe” - powiedział.

Oświadczył, że według wstępnych informacji minister obrony Rosji Siergiej Szojgu odwiedził ugrupowania wojsk rosyjskich i na spotkaniu podsumowano dotychczasowe działania oraz omówiono dalsze kroki. „Według niektórych danych wręczał nawet nagrody generałom i oficerom, którzy najbardziej zasłużyli się w tej +operacji+ - dodał.

Wcześniej media ukraińskie informowały, że według rosyjskiego resortu obrony Szojgu przeprowadził „inspekcję” wojsk rosyjskich uczestniczących w wojnie przeciw Ukrainie. 

Ukraina się broni. Skuteczna obrona przeciwlotnicza

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła w sobotę cztery rosyjskie rakiety wystrzelone znad Morza Kaspijskiego, ale dwie trafiły w gospodarstwo rolne w obwodzie czerkaskim w centralnej Ukrainie – podało w sobotę dowództwo ukraińskich sił powietrznych na Telegramie.

Do ataku doszło o godz. 15.20 (14. 20 czasu polskiego). Dwa bombowce strategiczne Tu-95MS wystrzeliły z okolic Morza Kaspijskiego w sumie 6 rakiet Ch-101(Ch-555).

Około 10 minut później 4 z rakiet zostały zniszczone przez jednostki obrony przeciwlotniczej Dowództwa Powietrznego Wschód w obwodzie zaporoskim i dniepropietrowskim. 


Władze obwodu czerkaskiego podały, że 2 rakiety trafiły w gospodarstwo rolne w hromadzie (gminie) czehryńskiej. Według wstępnych informacji nie ma ofiar.Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka